Sanna Uusitalo ja Harri Ruskeepää ovat tangopappeja.
Seinäjoen Tangomarkkinoiden laulukilpailu 2026 on täydessä vauhdissa ja parhaillaan yleisö saa äänestää suosikkejaan etenemään suoraan Semifinaaliin.
Laulajia on tässä vaiheessa jäljellä 40: 20 tangokuningattaren kruunun kaipaajaa ja 20 tangokuninkaan tittelin tavoittelijaa.
Mukana on mielenkiintoisia nimiä, kuten Tanssiin.fi on uutisoinut. Laulukisojen vanhoja konkareita on kosolti: Virpi Piippo, Laura Lindell, Minna Saarinen, Jonna Puhakka, Jari Roth, Kimmo Toivola, Jere Toivonen, Tommi Kostekivi…
Onpa mukana The Voice of Finlandista ja musiikkiteatterista tuttu Suomen kovin Kirka-tulkitsija, rokkari Ilari Hämäläinenkin: Yllätys! The Voice -rokkari Ilari Hämäläinen kisaa Tangomarkkinoilla: ”Lisää rautaa tangoon”
Kisailijoiden tangomatka jatkuu Lempäälän Ideaparkissa 9. toukokuuta Livekarsinnassa, mistä Semifinaaliin etenee yleisön äänestäminä kolme nais- ja kolme mieskilpailijaa, sekä tuomariston valitsemat viisi nais- ja viisi mieskilpailijaa.
Lempäälän Livekarsinnan jälkeen jäljellä on siis enää 16 laulajaa, kahdeksan molemmissa sarjoissa.
Lue myös: Suosikit pitivät pintansa – tässä ovat Tangomarkkinoiden jatkoon päässeet laulajat
Sanna Uusitalo on Vantaan työpaikkapappi
Tangomarkkinoiden Livekarsintaan edenneissä laulajissa on edustettuna myös kirkollista laulutaitoa. Mukana on nimittäin peräti kaksi pappia.
Sanna Uusitalo on raahelaislähtöinen pappi, joka työskentelee Vantaan seurakuntien työpaikkapappina. Hän on myös työnohjaaja (STOry) ja kirkon organisaatiokonsultti sekä debriefing-, defusing- ja TRE-ohjaaja.
”Minulla on kriisi- ja poikkeusolojen asiantuntijan korkeakouludiplomi”, Sanna esittelee.
Uusitalo osallistuu myös työyhteisöjen hyvinvointipäiviin ja -tapahtumiin ja voi käydä puhumassa työssä jaksamisesta, stressistä ja palautumisesta. Häntä voi pyytää myös tekemään kirkollisia toimituksia: kastamaan, vihkimään avioliittoon tai siunaamaan hautaan.
Sanna on esiintynyt myös Duo Liperit -nimisessä yhtyeessä pappiystävänsä kanssa.
Vantaalainen Pakilan seurakunta julkaisi Facebookissa videonkin, missä Sanna tulkitsee Satumaan komeasti kirkossa.
Katso Sanna Uusitalo Satumaa 2026:
Harri Ruskeepää on Liedon kappalainen
Toinen Tangomarkkinoiden laulukilpailussa kisaava pappi on Harri Ruskeepää, 44, Littoisista. Hän työskentelee Liedon seurakunnan kappalaisena.
Kappalainen on Suomen evankelis-luterilaisessa kirkossa vakinainen pappisvirka, kun taas pappi on yleisnimitys pappisvihkimyksen saaneelle henkilölle.
Harri oli mukana Seinäjoen TangomarkkinoidenLivekarsinnassa jo viime vuonna 2025, mutta silloin matka ei jatkunut pidemmälle.
”Ajatus osallistua Tangomarkkinoiden laulukilpailuun on ollut mielessäni jo 20 vuotta. Tänä keväänä koin, että nyt on sopiva hetki hakea mukaan. Viime vuosina työ on vienyt paljon aikaa, ja kotona on ollut kolme pientä lasta. Työkiireitä toki aina on, mutta nyt, kun lapset ovat jo vähän isompia, on parempi aika osallistua, Ruskeepää kertoi keväällä 2025 Turun tienoo –lehdessä.
”Tango on hienostunutta musiikkia, jossa on melodiaa ja vaihtelevuutta. Siinä on tunnetta, sanomaa ja laulun tulkinta on kaiken a ja o.”
Katso Harri Ruskeepää Eron hetki on kaunis 2025:
Tangokuningas Pasi Flodström on kanttori
Vuoden 2023 tangokuningas Pasi Flodström on myös kirkollisissa töissä: Pasi on Harjavallan seurakunnan kanttori.
Hänet nimettiin Vuoden kanttoriksi 2026.
”Flodström rikkoo ennakkoluuloja kirkollisesta kehyksestä vieraantuneille ja on positiivisuudellaan hyvän mielen lähettiläs molempiin suuntiin viihde- ja kirkkomusiikin välillä”, palkintoperusteissa todettiin.
Lue myös: Tangokuningas Pasi Flodström valittiin Vuoden kanttoriksi – palkinto lopetti kipuilun
Pasi on kertonut tasapainoilleensa kauan oman roolinsa ja minäkuvansa kanssa.
”Pitkään oon kipuillut, että pitäisikö keskittyä vaan jompaankumpaan kunnes tajusin, että ei! Tää on se mun juttu: tangokuningas-kanttori. Nimittäin maailmassa on toistaiseksi tasan yksi tangokuningas-kanttori”, Flodström kuvaili.










