Marita Saal on tangoseniori 2026.
Ikaalilainen laulaja Marita Saal, 65, voitti heinäkuussa 2026 Tangoseniori 65+ -laulukilpailun. Sen järjestää Suomalaisen tangon satumaa ry Seinäjoella Tangomarkkinoiden yhteydessä.
Tämän vuoden tangoseniorikisan yli 65-vuotiaiden sarjassa voittaneet Jari Sakselin ja Marita Saal tekivät historiaa, sillä heistä tuli tuplavoittajia. Sakselin ja Saal ovat voittaneet aiemmin myös Tangoseniori 45+ -sarjansa vuonna 2019.
Tanssiin.fi uutisoi Tangoseniori-kisan vaiheista ja tuloksista tuoreeltaan heinäkuussa: Seinäjoella tehtiin historiaa Tangoseniori-kisassa: tuplavoittajat
Marita konsertoi kansanjuhlassa
Marita Saalin menestyksen ja tuplavoiton kunniaksi järjestetään avoin kansanjuhla lauantaina 5. syyskuuta 2026 alkaen kello 17.00 Omalla Tuvalla IKaalissa, osoitteessa Teinintie 4-6.
Kansanjuhlaan myydään ohjelmalehtistä, jota on ennakkoon saatavilla lähiaikoina muutamista myyntipisteistä sekä juhlapäivänä Omalta Tuvalta.

Kansanjuhlan pääpaino on Marita Saalin konsertissa. Häntä säestää muusikko Olavi Hällbacka.
Kansanjuhlan toteutuksessa ovat mukana Aito Säästöpankki, Ikaalisten kaupunki, Pirmediat, UutisOiva sekä joukko Marita Saalin musiikin ystäviä.
Katso Olavi Hällbackan yhtye solistina Marita Saal Rakkautes sun Juhannustanssit Poltinkosken lavalla 2025:
Marita Saalin laulajan ura on ollut voittoisa: vuonna 2014 Seniorilaulaja, vuonna 2019 Tangoseniori 45+, vuonna 2020 Loistava Laulaja, vuonna 2021 Laila ja Olavi/Seniorilaulajatar, vuonna 2023 Iskelmäseniori 2. sija (Kiuruveden Iskelmäviikko) ja vuonna 2026 Tangoseniori 65+.










