
Nina Åkerman joutui joulun alla kohtaamaan yhden äidin suurimmista painajaisista, kun hänen tyttärensä loukkaantui vakavasti auto-onnettomuudessa.
Laulajan 20-vuotias tytär taisteli hengestään teho-osastolla.
”Auto on niin rutussa, että on aivan käsittämätöntä, kuinka hän siitä on hengissä selvinnyt”, Nina, 43, ihmetteli tuolloin.
”Kiitos luojan, että tyttäreni pää ei osunut niin, että olisi aivovaurio nyt tai neliraajahalvaus. Käsittääkseni turvatyynyt pelastivat hänet, koska auto oli uusi.”
Lue myös: Nina Åkerman sai järkyttävän soiton kesken keikan: tytär loukkaantui vakavasti auto-onnettomuudessa
”Koko ajan mennään toipumisessa eteenpäin”
Nyt onnettomuudesta on kulunut reilu kolme kuukautta, ja kevätaurinko paistaa myös Ninan ja hänen tyttärensä elämässä.
Nina kertoo Tanssiin.fi:lle, että hän juuri eilen tiistaina (8.3.) haki lapsensa juna-asemalta.
”Tässä ollaankin tytön kanssa minun luonani. Ihanaa, että ihmiset ovat olleet myötäelämässä tässä tytön toipumistaipaleella. Koko ajan mennään eteenpäin toipumisessa. Toki on hyviä ja huonoja päiviä, koska kivut seuraavat edelleen mukana”, Nina kuvailee.
Lääkäri ihmeissään tytön kävelykunnosta
Tytär sai onnettomuudessa lukuisia vammoja, muun muassa useita murtumia lantiosta alaspäin. Pelastuslaitos joutui irrottamaan hänet musertuneesta autosta.
”Pyörätuoli ja kepit on palautettu, ja kun hän nyt kävelyä opettelee, niin aika kovilla on kroppa ollut. Lääkäri oli aivan ihmeissään, että hän on näin nopeassa ajassa jo kävelykunnossa. Vaikka se sellaista vaappuvaa pingviini-kävelyä lähinnä onkin”, Nina naurahtaa.
Lue myös: Tyttärensä kolarishokista toipuva Nina Åkerman muistuttaa rakastamisen tärkeydestä
Kaatuminen toi uusia kipuja
Nina Åkerman kehuu tyttärensä määrätietoisuutta.
”Hän on päättänyt kuntoutua nopeasti maaliskuun loppuun mennessä, koska todella haluaa töihin ja normaaliin elämään”, artisti sanoo.
”Tyttö treenaa joka päivä kipujen kanssa. Takapakkiakin on tullut, silä pari viikkoa sitten hän kaatui jäisellä tiellä ja sen seurauksena tuli kipuja uusiin paikkoihin. Kuvaukset on ensi viikolla.”
”Muisti ei ole palautunut”
Liikenneturmassa tyttären pää kolahti niin, että se vaikuttaa yhä muistiin.
”Muisti ei ole palautunut parilta viikolta edelleenkään ja sitä vielä tutkitaan lisää, mikä voisi aiheuttaa asian. Neurologisia tutkimuksia tehdään myös.”
Lue myös: Nina Åkerman kannustaa koskettavalla uutuussinkullaan: ”Pyydä apua, älä jää yksin”
Koirakin sekosi ilosta kun pääsi hoidosta
Ninan ja perheen koira on ollut onnettomuudesta asti hoidossa. Nina hymyilee, että jälleennäkeminen oli tiistaina huikea, kun hauva pääsi hoidosta emäntänsä halattavaksi.
”Voi sitä riemun määrää! Koirakin oli aivan sekasin onnesta”, Nina iloitsee kyynelsilmin.
”Tyttö on ollut tähän asti melkein vankina kotonaan, ja se on ollut henkisesti aika rankkaa. On upeaa, että hän vihdoinkin nyt pääsee nauttimaan normielämästä ja hyppäsi oikein junaan ja tuli minun luokseni ihan itse.”
Ninalla on neljä lasta: 23-vuotiaat kaksospojat sekä 20- ja 13-vuotiaat tyttäret.












