
Timo Pelander, 53, viihdytti tanssikansaa neljännesvuosisadan suositun Finlanders-yhtyeen kitaristina, kunnes muusikko vuonna 2021 vaihtoi tanssilavat terveydenhoitoon.
Timo päätti ryhtyä opiskelemaan sairaanhoitajaksi, kun koronapandemia sekoitti myös musiikkimaailman.
Ennen tanssimuusikon uraansa Timo oli ollut sairaanhoitajan koulutuksessa vuosina 1993-96 Turun terveydenhuolto-oppilaitoksessa.
”Ala on ollut myös lähellä sydäntä, koska olen aina ollut kiinnostunut terveydestä, hyvinvoinnista ja hoitotyöstä. Itse asiassa palasin hoitoalalle, koska sitä ehdin jo ennen Finkkuja opiskella parikin vuotta 1990-luvulla”, Timo kertoi.
”Näin kun yli viisikymppisenä palaa toiselle ns. ’omalle’ rakkaalle alalle musiikin lisäksi, voi haudata ne omat epäilyksen siemenet mm. siitä että olisi liian vanha opiskelemaan. Elämässä kaikki on mahdollista, kun vain tekee sitä minkä kokee itselleen omaksi ja tärkeäksi, sekä uskoo ja luottaa rohkeasti itseensä vaikeidenkin haasteiden edessä.”
”Olen kaikin tavoin tyytyväinen”
Nyt opiskelut Turun Ammattikorkeakoulussa ovat tulleet päätökseen, ja Timo tuulettaa valmistumistaan sairaanhoitajaksi.
”0 kurssia menossa, 0 kurssia tulossa. Näin on siis tosiasia, että opiskelijastatus on päättynyt ja kuvassa pönöttää vastavalmistunut sairaanhoitaja AMK vm 2025”, Timo iloitsee.
”Näin yli viisikymppisenä olen saavuttanut melkein 30 vuotta sitten keskeytyneen tavoitteen. Olen kaikin tavoin tyytyväinen koko opintomatkaan ja opiskelumenestyskin ylitti odotukset.”
Timo myöntää, että haasteitakin matkalla on ollut mutta huomauttaa, että ne ovat liittyneet ”taloudellisiin ja ulkopuolelta tuleviin tekijöihin”, eikä niinkään itse opiskeluun.
”Puolisoni harteille kallistui suurelta osin perheemme taloudellinen taakka. Iso kiitos opiskeluni mahdollistamisesta kuuluu siis hänelle.”
Lue myös: Sairaanhoitajaksi opiskeleva Finlanders-Timo vakuuttui: ”Hoitotyö on, mitä haluan tehdä”
Seitsemän lapsen isä ja isoisä
Timolla on seitsemän lasta. Hän on nyt kolmatta kertaa naimisissa.
Pelander on kertonut, kuinka hänen lapsenlapsensa on saman ikäinen kuin omat nuorimmaiset.
Lue myös: Finlanders-Timolla, 52 on seitsemän lasta – lapsenlapsi on saman ikäinen kuin omat nuorimmaiset
Työpaikka on vielä hakusessa.
”Nyt on tarkoitus avoimin mielin tutustua erilaisiin työmahdollisuuksiin ja yrittää sovittaa alkava työelämä meidän vauhdikkaaseen/kiireiseen pikkulapsiarkeen.”












