Tangokuningas Veeti Tikkanen on kotoisin Joutsenon Korvenkylästä.
Veeti Tikkanen, 21, on hallitseva tangokuningas, joka kertoo saaneensa viettää hienon päivän kotiseudullaan Etelä-Karjalassa.
Veeti nimittäin palkittiin keskiviikkona, 13. elokuuta Lappeenrannan kaupungin toimesta. Nuorukainen sai stipendin ja Lappeenranta-kolikon.
”Aamu alkoi Lappeenrannan kaupungin tarjoamalla onnittelu-kahvituksella upeassa Raatihuoneen nostalgisessa miljöössä. Suuret ja nöyrät kiitokseni mieleenpainuvasta hienosta tilaisuudesta”, Veeti kiittelee.
Joutsenolaislähtöinen Veeti pitää hallussaan peräti kolmea tangotitteliä: hän on Tangovekara 2013, Tangonuori 2016 ja tangokuningas 2025.
Veeti on käynyt Sibelius-lukion Helsingissä ja opiskelee pääkaupungissa edelleen, mutta sydän ja mieli vetävät Karjalan kunnaille. Vuoden joutsenolaiseksi hänet valittiin jo vuonna 2019.
Lue myös: Veeti Tikkanen sovitti 10-vuotiaana Teemu Roivaisen tangokruunua: ”Unelmani alkoi silloin kyteä…”

”Teitte päivästäni ikimuistoisen”
Illalla juhlatunnelma jatkui, kun Veeti esiintyi avopuolisonsa, Kultainen harmonikka -voittaja Ronja Pehkosen kanssa Joutseno-päivien avajaisissa Joutsenon opistolla.
”Sää suosi meitä. Teitä oli tullut paljon paikalle”, laulaja ihasteli.
”Sain kunnian vastaanottaa tilaisuudessa Joutsenon kotiseutuyhdistyksen sekä Joutsenon Lions Clubin onnittelut ja muistamiset. Suuret kiitokset muistamisesta vielä kerran.”
Veeti oli kohtaamisista kotiseudullaan mielissään.

”Etelä-Karjala ja Joutseno pysyvät sydämessäni”
tangokuningas veeti tikkanen
”Näiden lisäksi sain lukemattoman määrän onnitteluja, halauksia ja tsemppejä ja olen kiitollinen niistä jokaisesta. Kiitos tuesta ja kannustuksesta. Teitte päivästäni ikimuistoisen!” tangotähti kiitti nöyrästi.
”Kuten Joutsenolaisessa rieskalaulussakin lauletaan ”Joutsenossa kotini, täällä ovat juureni, Joutsenossa parhaimmat rieskat leivotaan”. Etelä-Karjala, Lappeenranta ja Joutseno pysyvät sydämessäni.”












