Tenho Keväänranta.
Nokialainen Tenho Keväänranta, 34, on elänyt musiikin kanssa pitkään, mutta viime vuosina harrastus on muuttunut tavoitteelliseksi tekemiseksi.
”Laulaminen ja musiikki ovat olleet minulle aina tärkeitä asioita, mutta viime vuosina olen lähtenyt viemään sitä ihan tosissani, ammattimaisesti eteenpäin”, Keväänranta kertoo Tanssiin.fi:lle.
Keväänranta soittaa myös kitaraa ja kosketinsoittimia, mutta tällä hetkellä laulaminen on selvästi tärkeimmässä roolissa. Hän kehittää ääntään myös laulutunneilla.
Musiikkimaku on laaja rockista popiin, mutta erityisen lähellä sydäntä on suomalainen tanssimusiikki.
”Haluan laulaa ennen kaikkea ihmisille, jotka tulevat kuuntelemaan ja tanssimaan.”
Kaksi voittoa samana vuonna
Vuosi 2026 on ollut Keväänrannalle merkittävä. Hän on ehtinyt saavuttaa jo kaksi kilpailuvoittoa: Keväänranta voitti Rikaryn Karaoke TangoKruunupää 2026 -kilpailun sekä Loistofirman Loistava Tangon Tulkki 2026 -tittelin.
Menestyksen lisäksi yksi pitkäaikainen tavoite toteutui elokuussa.
Keväänranta julkaisi 7. elokuuta uransa ensimmäisen oman singlen Unta vaan. Voit kuunnella sen tämän artikkelin lopusta.
”Se on minulle iso askel, koska nyt oma tekeminen on mennyt aivan uudelle tasolle.”
Elokuinen elämän ensisingle oli iso askel Tenholle
Unta vaan on menevä ja hyväntuulinen iskelmä, joka on tehty sopimaan myös tanssilavoille. Perinteisen suomalaisen tanssimusiikin rinnalla kappaleessa on Keväänrannan mukaan myös hieman uudempaa otetta.
Ensimmäisen oman levytyksen tekeminen on tuonut hänen ympärilleen myös uusia ihmisiä.
”Olen saanut tehdä sen ympärillä töitä monien hienojen muusikoiden ja tekijöiden kanssa.”
Kappaleessa on muuten tangokuninkaallista väriä, sillä Unta vaan -sinkun taustalaulajana on vuoden 2026 tangokuningatar Raija Mäntyniemi.
”En halua vain laulaa kappaleita läpi”
Keväänrannalle esiintymisessä ei ole tärkeintä pelkkä teknisesti onnistunut laulusuoritus. Hän haluaa välittää kappaleen tunnetilan myös yleisölle.
”Minulle esiintymisessä on tärkeää aitous ja se, että kuulijalle välittyy tunne. En halua vain laulaa kappaleita läpi, vaan haluan oikeasti elää ne itse ja saada kuulijankin mukaan siihen hetkeen.”
Juuri siinä hän näkee myös oman paikkansa suomalaisen tanssimusiikin kentällä.
Tenho haaveilee siitä, että musiikista voisi tulla yhä suurempi osa elämää ja että keikkoja olisi tulevaisuudessa mahdollisimman paljon.
”Haluaisin, että minut tunnettaisiin laulajana, joka on aito, helposti lähestyttävä ja tunteella laulava. Sellaisena, jonka keikalla ihmisillä olisi hyvä olla.”
Lapin rauha vetää puoleensa
Musiikin vastapainoksi Keväänranta viihtyy luonnossa. Vapaa-ajalla yksi mieluisista harrastuksista on kalastaminen, ja erityinen paikka löytyy pohjoisesta.
”Lappi on minulle ihan erityinen paikka. Siellä on jotain sellaista rauhaa ja vapautta, mikä vetää aina puoleensa.”
Samaa aitoutta Keväänranta tavoittelee myös musiikissaan. Kun häneltä kysyy, mitä hän haluaisi laulullaan ihmisille välittää, vastaus kiteyttää samalla hänen ajatuksensa koko esiintymisestä.
”Musiikin pitää tuntua jossain. Ei sen tarvitse olla aina täydellistä, kunhan se on aitoa.”
Kuuntele Tenho Keväänranta Unta vaan (säv. san. Robin Berg, sov. Ville Palin) 2026:









