
Heidi Pakarinen on ahkeroinut niin levytysstudiossa kuin tehnyt aluevaltauksen design-maailmassa.
Tangokuningatar julkaisi perjantaina, kansainvälisenä Naistenpäivänä uuden kauniin singlen nimeltä Sydänaskeleet. Voit kuunnella kappaleen tämän artikkelin lopusta.
Heidi haluaa ottaa musiikillaan kantaa Naistenpäivän teemaan.
”Musiikki on vapautta luoda, tuntea, elää ja rakastaa. Tänä päivänä koen olevani itseni tunteva, vahva nainen. Myös rakkaudessa. Kappale on juuri tällaisen naisen laulu”, Heidi kuvailee.
”Haluan samalla nostaa esiin naisten asemaa. Vaikka rakastan matkustelua, voin aivan hyvin jättää matkustamatta maihin, joissa naisen asema on huono, pakotettu tai poliittisesti vaikea ja mahdoton. Suren heidän puolestaan, jotka eivät saa tai voi tuntea vapautta, iloa, itsenäisyyttä ja onnellisuutta naiseudesta.”
Sydänaskeleet-sinkun sävel ja sanat ovat Terhi Matikaisen. Heidi on kappaleesta innoissaan.
”Upea tanssiballadi on sovitettu herkäksi ja tekstiä kauniisti mukaillen. Musiikki kiehtoo minua valtavasti, miten se resonoi kuulijoissa, mitä kaikkea se saa aikaan ja miten se meitä liikuttaa. Musiikin ja tanssin liitto on kauneimmillaan ja herkimmillään hetkellinen tanssitaivas!”

Sun-korusarjan inspiraationa Heidin tangokuningattaruus
Heidi kertoo saaneensa myös oman korusarjan.
Korumuotoilija Carina Blomqvistin suunnittelemat ja tekemät Sun-korusarjan korut syntyivät inspiraationa Heidi kymmenvuotinen tangokuningattaruus.
Koruissa on huomioitu Heidin toivomaa muotokieltä hänen mielenmaailmastaan ja arvomaailmastaan. Sarjaan kuuluu kaula- ja korvakoruja, ja sarja on tullut juuri myyntiin.

Heidi Pakarinen kertoo, että kuva on otettu lomareissulla Sisiliassa, Cataniassa. ”Siellä oli ihanan lämmintä, aurinko paistoi ja loi hyvää energiaa.”
KUUNTELE Heidi Pakarinen Sydänaskeleet (säv. ja san. Terhi Matikainen, sov. Mirka Dojan, Juha Maunu ja Rami Hänninen) MagnumLive Oy 2024: