
Helmi Loukasmäki, 22, julkaisi keskiviikkona (17.5.) uuden kesäsinkun. Laulajalegenda Dannyn, 80, kohuttuna suojattina ja avustajana tunnetun Helmin viimevuotinen debyytti oli cover-versio, mutta nyt hän tulkitsee täysin uuden, hänelle tehdyn iloisen kappaleen.
Tuu kesää jatkamaan -laulun on säveltänyt ja sovittanut Petri Kokko, sanat ovat mestarillisen Chrisse Johanssonin käsialaa. Kappaleen on tuottanut tietysti Iso D itse.
”Miten onnellinen olenkaan” –Helmi Loukasmäki iloitsee
Helmi on julkaisusta iloinen ja innoissaan.
”Miten onnellinen olenkaan saadessani julkaista ensimmäisen oman kappaleeni huippu osaajien & ihanien ihmisten kanssa!” laualajatar hihkuu.
Lue myös: Danny palkittiin upealla tavalla: ”Vahva ja lumoava kuin Rauman kaupunki”
”Kiitos legendaarinen Chrisse Johansson loistavasta, kesäisestä tekstistä! Todella suuri kunnia ja ilo saada kuulua niiden joukkoon jotka saa levyttää sinun sanoittamia kappaleita, joita tiettävästi on kaikkiaan yli 3000 kappaletta!”
”Kiitos ystävä ja huikea moniosaaja, Petri Kokko upeasta sävellyksestä, kuvista, myötämielisyydestä ja musiikillisesta vastuusta!”
Helmi: ”Kiitos Danny tuesta ja opeista”
Dannyä Helmi kiittää myös sydämellisesti.
”Kiitos Danny korvaamattomasta tuesta, opeista ja siitä, että olet!” nuori neito alleviivaa.
”Kiitos Poptori & Erkki Puumalainen, että uskoitte kappaleeseen ja annoitte sille ja minulle mahdollisuuden!”
Helmi esittää uuden kesäsinkkunsa ensimmäistä kertaa livenä keskiviikkona (17.5.) levy-yhtiö Poptorin Sadonkorjuujuhlissa Helsingissä.
Lue myös: 45 vuotta se vei – Ässät saa nyt ensimmäisen kultalevynsä: ”Mahtava fiilis!”
Helmi tykkää vanhasta iskelmästä
Nuori laulajanalku julkaisi ensisinkkunsa vuosi sitten kesäkuussa kesäkuussa 2022, cover-version Taiskan käännöshitistä Moi moi vain.
Lue myös: Helmi levytti Taiskan hitin – tältä kuulostaa Dannyn kohuttu nuori suojatti
Vaikka Helmi on vasta parikymppinen, hän arvostaa tanssi-iskelmää ja esimerkiksi Finnhitsejä. Ne ovat hänen lapsuutensa musiikkia.
”Tykkään vanhasta iskelmästä. Muistan, kuinka mummolassa totuin jo lapsena kuuntelemaan iskelmätähtiä kuten Einiä, Katri Helenaa ja tietysti Dannyä”, Helmi on kertonut.
”Olen pieni mummo nuoren ihmisen kropassa” –Helmi Loukasmäki
Helmi on myös kuvannut hauskalla tavalla omaa tyyliään:
”Olen aina ollut vähän sellainen pieni mummo nuoren ihmisen kropassa!”














