
Juha Hautaluoma, 41, on tuttu, pitkän linjan laulaja ja lauluntekijä Pohjanmaan lakeuksilta.
Monista laulukisoissakin menestynyt laihialainen artisti julkaisi perjantaina (4.8.) uuden albuminsa nimeltä Elämäni on lauluni.
”Albumi käsittää sellaista vanhaa tyyliä, jota rakastan. Levyllä soivat coverit ja uudet teokset sulassa sovussa”, Juha kuvailee levyään.
”Lisäksi keräsin mukaan minun tuttavapiiristäni lahjakkaita muusikkoja, kuten Pekka Pitkäkoski, Jonna Pirttijoki, Antti Purola, Pasi-Pekka Vainionpää, Panu Savolainen ja Heikki Salli. Upeita muusikkoja”, Juha kehuu.
”Levyllä soivat harmonikka, piano ja vibrafoni. Olen ylpeä! Tämä musiikki on minulle erittäin rakasta – sitä ydinmehua. Ja laulan paremmin kuin koskaan.”
Ura alkoi Satumaa-tangosta Suomen synttäreillä
Kolminkertainen tangofinalisti sanoo Tanssiin.fi:n haastattelussa suorastaan syntyneensä laulajaksi.
”Olen laulanut kyllä kolmivuotiaasta asti, mutta laulajan urani lasken alkaneeksi vuodesta 1997, kun nousin Kauhajoen lukion lavalle esittämään Satumaa-tangoa Suomen 80-vuotisjuhlissa. Olin tuolloin 16-vuotias. Esiintymisiä oli heti useampi ja poiki lisää saman suuntaisia laulukeikkoja. Sieltä se kaikki lähti”, Juha kertoo.
Juha Hautaluoma voitti Kotkan Meripäivillä solistisarjan 2008, Seinäjoen Tangomarkkinoilla hän lauloi tangoprinssiksi 2010 ja voitti vuonna 2020 Laila ja Olavi -laulukilpailun.
”Sen jälkeen on ollut keikkoja kivasti. Laulamisen lisäksi olen tehnyt teatteria, musikaalia ja runonlausuntaa erilaisissa projekteissa.”
Kauhajoella syntynyt Juha on säveltänyt ja sanoittanut lauluja 25 vuotta. Hän on opiskellut musiikkia Panula-opistossa ja Etelä-Pohjanmaan Musiikkiopistossa. Monipuolinen muusikko soittaa myös pianoa.
”Kirjoittamista, suomen kieltä ja kirjallisuutta on olen opiskellut Helsingin yliopistossa. Lauluntekoa olen harjoitellut Kassu Halosen ja Vexi Salmen opissa 2004 Manamansalossa.”
Tanssilavoja Juha on kiertänyt viime aikoina Tähtivyö-orkesterin kanssa.
Vanha kunnon laulaminen kiehtoo Juhaa
Juha on perinteinen tulkitsija.
”Iskelmä- ja tanssimusiikissa minua kiehtoo vanha kunnon laulaminen, sellainen Olavi Virran ja Reijo Taipaleen tyyppinen tulkinta. Minusta siinä on jotain taikaa. Tietysti tämän lisäksi minua kiehtovat hienot melodiat ja lyriikat, joissa on sielua.”
Laulamisen lisäksi Juha ehtii harrastaa lukemista, elokuvia ja oopperaa.
”Pyrin liikkumaan mahdollisimman paljon. Uin, hölkkään, pelaan jalkapalloa ja painin. Perheeseeni kuuluvat ihanat vaimo, lapset ja koira”, Juha kiittää.
”Terveenä olen pysynyt ja olen kiitollinen siitä. Ymmärrän, että tämä ei ole itsestäänselvyys.”
Juha on naimisissa opettaja, muusiikko Mariam Sandhun kanssa. Laihialainen Mariam kokeili siipiään Seinäjoen Tangomarkkinoilla 2014.
Vuonna 2012 rakastuneet Juha ja Mariam avioituivat 2018.
Musikaalisen parin rakkaus syttyi erikoisessa paikassa.
”Se oli niinkin romanttinen ympäristö kuin Mozartin Figaron häiden lavaversio. Teimme katkelmia oopperasta Etelä-Pohjanmaan musiikkiopiston koulutusjuttuun. Olimme siinä molemmat mukana ja sitä kautta tutustuimme ja sitten ajauduimme seurustelemaan”, Juha on kertonut.

”Tunnen olevani vanhanaikainen jäänne”
Juha Hautaluoma uskoo, että iskelmämusiikki tulee yhä säilymään suomalaisessa sielunamisemassa.
”Mutta se muuttuu alati popimpaan suuntaan”, iskelmäartisti myöntää.
”Itse tunnen olevani vanhanaikainen jäänne tässä kaikessa. En ole vanha, mutta tyylini on. Ehkä tarjoan kuitenkin tällaista vaihtoehtoa, jos joku kokee sen kiinnostavaksi.”
Paritanssi kehittyy Juhan huomion mukaan tietenkin myös.
”Porukka alkaa tiedostaa tanssilajeja ja tekniikoita aina vain paremmin. Homma muuttuu ehkä vähän monimutkaisemmaksi koko ajan. Toivon sydämestäni, että meidän kaunis ja arvokas kulttuurimme jatkaa elämistään.”












