Matti ja Teppo julkaisivat lokakuussa 2025 odotetun paluusinkkunsa My love, joka ei kuitenkaan ole menestynyt musiikin suoratoistopalveluissa erityisen vahvasti.
Matti ja Teppo Ruohonen yllättivät lokakuussa 2025, kun he tekivät odotetun ja kaivatun paluun musiikin pariin liki kahden vuoden täyden hiljaisuuden jälkeen.
Tanssiin.fi uutisoi supersuositun veljesduon yllätyspaluusta tuoreeltaan syksyllä. Matti ja Teppo julkaisivat 17. lokakuuta kappaleen nimeltä My love. Se on ensimakua kokonaiselta tulevalta Matti ja Teppo -albumilta, jonka on tarkoitus ilmestyä kevään 2026 aikana. Levylle on tulossa kymmenen täysin uutta laulua.
Lue myös: Sairastunut Matti Ruohonen sävelsi: tässä on Matin ja Tepon lempeä paluukappale
Matin ja Tepon uutuussinkku on Matti Ruohosen, 76, säveltämä. Kappale on kokonaisuudessaan ”Ruohosten klaanin” tekemä.
Sanoitus on Teppo Ruohosen, 77, ja hänen poikansa Santeri Ruohosen, 41, käsialaa. Tepon toinen poika Oskari Ruohonen, 38, vastaa kappaleen sovituksesta, tuotannosta ja miksauksesta.
Santeri on aiemminkin sanoittanut kappaleita Matille ja Tepolle, mutta nyt hän on ensimmäistä kertaa tehnyt yhteislaulun isänsä kanssa.
Lue myös: Matti ja Teppo palkittiin mitalilla – kieltäytyivät julkisuudesta
Matin tervehtyminen otettiin ilolla vastaan
Suuri yleisö on ottanut Matin ja Tepon paluun isolla ilolla vastaan. Etenkin Matin tervehtymisestä on oltu kiitollisia.
Turkulainen veljesduo on ollut poissa keikoilta syksystä 2023 asti ja viettänyt tyystin hiljaiseloa.
Matti ja Teppo joutuivat perumaan keikkojaan Matin sairastumisen takia reilu pari vuotta sitten. Hänen kerrottiin sairastuneen vakavanoloisesti.
Siitä saakka Mattia ei ole näkynyt julkisuudessa, eikä hänen voinnistaan ole kerrottu mitään.
Lue myös: Vakavasti sairastunut Matti Ruohonen viettää synttäreitään täydessä hiljaisuudessa
Matin ja Tepon paluuta keikoille valmistellaan?
Entä keikkailu? Vieläkö Matti ja Teppo nousevat laululavalle?
”Keikoille paluu on vielä täysin auki, riippuen paljon Matin kunnon kohentumisesta ennalleen”, Matti ja Teppo totesivat lokakuussa 2025.
”Paremmalta toki näyttää, joten tilanne selviää ennen kesää.”
Tanssiin.fi:n sisäpiirin lähteiltä saamien tietojen mukaan on hyvin mahdollista, että veljesduo nähdään Suomen laululavoilla kesällä 2026.
”Keikkoja valmistellaan kaikessa rauhassa ja hiljaisuudessa”, asioista hyvin tietävä lähde vihjaa Tanssiin.fi:lle.
Youtubessa Matin ja Tepon My love on kerännyt 179.000 katselua
Veljesten paluukappale My love on otettu vaihtelevasti vastaan.
Se sai ylistäviä arvioita tuoreeltaan niin fanien kuin mediankin taholta. Esimerkiksi Helsingin Sanomat arvioi, että ”Matin ja Tepon paluukappale kuulostaa hitiltä”.
Sinkun kuuntelukerrat eivät ole kuitenkaan kovin suuria. Tosin Matin ja Tepon tapauksessa vertailuluvut ovat sen verran huimia, että ei My love missään tapauksessa floppikaan ole.
Youtubessa kappale on kerännyt kahdessa kuukaudessa 179.000 katselukertaa (tilanne 21.12.2025). Kelpo luku, mutta ei mikään järisyttävä.
Vuoden 2022 albumilta poiki jättihitti Kato vaan
Tätä ennen Matti ja Teppo julkaisivat uutta musiikkia edellisen kerran helmikuussa vuonna 2022, jolloin ilmestyi albumi Ollaan kuin ennen. Levyltä julkaistut sinkut kuten Kato vaan (1,5 miljoonaa katselukertaa), Niin kauan kuin mä elän (303.00 katselukertaa) ja Untako vain (803.000) ovat katselumäärissä aivan muissa sfääreissä – toki aikaakin on kulunut paljon enemmän.
Youtubessa Matin ja Tepon hiteistä muuten esimerkiksi Ensimmäinen on kerännyt 2,6 miljoonaa katselukertaa ja Pöytä täyteen 1,8 miljoonaa. Portion Boysin veljesten kanssa vuonna 2021 tekemä versiointi Vauhti kiihtyy -kappaleesta on huikea hitti: sinkulla on 12 miljoonaa katselukertaa Youtubessa.
Lue myös: Vauhti kiihtyy! Matti ja Teppo saavat kunnian huipentaa Emma Gaalan
Kuuntele Matti ja Teppo My love 2025:
Vaisumpaa menoa Spotifyssa
Spotifyn puolella My love on menestynyt vaisummin. Luvut jopa yllättävät.
Kappaleella on 92.238 kuuntelukertaa (tilanne 21.12.25). Jättihitit keräävät Spotifyssa usein satojatuhansia, jopa miljoonia kuuntelukertoja Suomenkin mittakaavassa, mutta nyt Matin ja Tepon paluukappale ei tunnu vetävän.
Mä joka päivä töitä teen -klassikolla on Spotifyssa liki 6,5 miljoona kuuntelua, Kaiken takana on nainen 4.4 miljoonaa ja Kissankultaa 2,2 miljoonaa. Veljesten oma, alkuperäinen Vauhti kiihtyy on kerännyt 2 miljoonaa Spotify-kuuntelua ja Portion Boys -versio huikeat 25 miljoonaa!
Pääasia on kuitenkin, että Matti Ruohonen tuntuu tervehtyneen ja palanneen musiikin pariin. Fanit ja koko Suomen iskelmäkansa odottaa veljesten albumia innolla – ja vielä innokkaammin Matin ja Tepon paluuta keikkalavoille 2026.
Katso Matin ja Tepon keikat tästä.











