
Nina Åkerman on julkaissut uutta musiikkia kevään kunniaksi.
Ahkeralta ja pidetyltä laulajalta ilmestyy uutta musiikkia säännöllisesti. Viime lokakuussa 2024 julkaistiin musiikkivideo Metsä, joka avasi portit aivan toisenlaiseen todellisuuteen. Hetkeen, jossa taakse jäi kiire, stressi ja hälinä.
Nyt kevät tuo tullessaan uutuuden nimeltä Yö ja majakan valo. Voit kuunnella kappaleen tämän artikkelin lopusta.
”Tekstit elävästä elämästä puhuttelevat minua ja siihen juuri oikeanlainen sävellys, joka täydentää kaiken. Tässä jälleen sellainen”, Nina kuvailee uutuussinkkuaan.
Laulaja sanoo, että Jaakko Linnovaaran syvällinen teksti kuvaa suhdetta, jossa vetovoima ja etäisyys repivät eri suuntiin.
”Rakkaus on vahva, mutta se pitää sisällään epävarmuutta ja katkeransuloista ikävää. Epätäydellinen, mutta silti merkityksellinen – kumpikin täydentävät toisiaan, mutta eivät välttämättä löydä tasapainoa”, Nina selittää.
”Tekstit todellisesta elämästä tekevät minuun vaikutuksen. Janne Salkolahden upea sävellys täydentää kokonaisuuden.”
Lue myös: Kun maailma murjoo, Nina Åkerman saa lohtua metsästä – siitä kertoo koskettava uutuuskappalekin
Nina tähdittää kesäkiertuetta
Kesällä Nina on mukana näytelmällisessä Ikkunaprinsessat-viihdekonsertissa, jossa esiintyvät myös Milana Misic sekä Katja Karisukki.
Aikamatka saattelee yleisön 1950-1960 -lukujen tunnelmiin niin suosikkisävelien kuin hersyävän huumorin ja ihanien vaihtuvien esiintymisasujen kautta – näyttävät mekot ovat somerolaisesta Muotiputiikki Helmestä.
Lue myös: Katja Karisukki täyttää 50: juhlakonsertti tekee hyvää – kuuntele iloinen juhlasinkku
Tässä pirskahtelevan juonellisessa konsertissa kolme muotinukkea Olivia, Santra ja Birgit miettivät ja tarkastelevat maailman menoa, muotia ja musiikkia muotiputiikin ruudun takaa, miehiä unohtamatta.
”Hersyävää naurua, aivan ihania kappaleita, upeita mekkoja, hauskaa sanailua! Tuollaiset ajatukset nousee heti ensimmäisenä mieleeni tulevaa Ikkunaprinsessat-kiertuetta valmistellessa. Odotan ehkä kaikkein eniten lauluja, joissa laulamme kolmiäänisesti harmonioissa”, kuvailee Ikkunaprinsessojan käsikirjoittaja-ohjaaja ja itsekin viihdekonsertissa esiintyvä Katja Karisukki.
https://www.tanssiin.fi/artistit/naistahdet/nina-akerman/KUUNTELE Nina Åkerman Yö ja majakan valo (säv. sov. Janne Salkolahti, san. Jaakko Linnovaara) 2025: