
Timo Pelander, 51, viihdytti tanssikansaa neljännesvuosisadan suositun Finlanders-yhtyeen kitaristina, kunnes muusikko vuosi sitten vaihtoi tanssilavat terveydenhoitoon.
Tanssiin.fi kertoi Timon tarinan helmikuussa 2022. Haastattelussa Timo kävi läpi sitä, miten viisikymppisestä tanssimuusikosta tulee terveydenhoitoalan opiskelija? Ja miten koulussa ja alalla pärjää?
”Korona pysäytti minun elämän junani. Tuli mahdollisuus hypätä kyydistä ja pysähtyä miettimään”, 25 vuotta Finlandersin riveissä soittanut Timo kuvasi vuonna 2021 kypsynyttä päätöstään.
Hoitoala oli luonnollinen valinta, koska lähes kaikki hänen nuoruutensa työkokemus on sairaalamaailmasta.
”Ala on ollut myös lähellä sydäntä, koska olen aina ollut kiinnostunut terveydestä, hyvinvoinnista ja hoitotyöstä. Itse asiassa palasin hoitoalalle, koska sitä ehdin jo ennen Finkkuja opiskella parikin vuotta 1990-luvulla.”

Maailman kriisi, Suomen terveydenhuollon haasteet…
Nyt kun, ensimmäinen vuosi sairaanhoitajan opintoja alkaa olla takana, Timo jakaa fiiliksiään kuluneesta vuodesta. Hän opiskelee sairaanhoitajaksi Turun Ammattikorkeakoulussa.
”Oma päällimmäinen kokemus on, että vuosi on mennyt nopeasti ja opiskeluinto on huipussa. Moni seikka on tehnyt kuluneesta vuodesta mielenkiintoisen ja erilaisen”, Timo avautuu somessa.
”Koko maailman tilanne kriiseineen, Suomen terveydenhuollon monet haasteet, tuleviin hyvinvointialueisiin siirtyminen ja unohtamatta omia yli 25 vuoden takaisia alan opintoja, joiden peilaaminen tähän päivään on ollut todella rikastuttavaa.”
”Elämässä kaikki on mahdollista”
Eikä Timon ole tarvinnut huolehtia siitäkään, että olisi ”seniorina” liian vanha sairaanhoitokouluun.
”Näin kun yli viisikymppisenä palaa toiselle ns. ’omalle’ rakkaalle alalle musiikin lisäksi, voi haudata ne omat epäilyksen siemenet mm. siitä että olisi liian vanha opiskelemaan. Elämässä kaikki on mahdollista, kun vain tekee sitä minkä kokee itselleen omaksi ja tärkeäksi, sekä uskoo ja luottaa rohkeasti itseensä vaikeidenkin haasteiden edessä”, hän filosofioi.
”Haasteet elämässä toki jatkuvat koko koulutuksen ajan, mutta niistä mennään yli ja eteenpäin! Asenne ja arvot ohjaavat ja kannattelevat aika pitkälle vaikeinakin aikoina.”
Entinen Finlanders-tähti sanoo vakuuttuneensa siitä, että on nyt oikealla alalla.
”Lopuksi voin todeta ensimmäisen opintovuoden jälkeen, että hoitotyö on se, mitä haluan tehdä ja kyllähän siihen jokaisella alan omakseen kokevalla, on myös kutsumus.”