
Sinitaivas oli palaamassa äitienpäivän vastaisena yönä Valasrannan-keikaltaan kohti kotia, kun suosikkiorkesterin matka yöllisellä maantiellä keskeytyi liekkien loimotukseen.
Orkesterin solisti Juha-Matti ”Juhis” Ahola kertoo Tanssiin.fi:lle, että sydämentykytyksiä aiheuttanut tilanne sattui ennen aamukolmea Loimaan tienoilla.
”Kuski huusi, että ’auto palaa’. Auto oli siis vastakkaisella kaistalla, eikä suinkaan meidän bussi”, Juhis kertaa tapahtumia.
”Kuski huusi että auto palaa”
Henkilöauto roihusi liekeissä tien toisella puolella toukokuisessa yössä, ja Sinitaivas pysäytti oitis keikkabussinsa. Juhis riensi juoksujalkaa apuun.
”Nappasin sammuttimen ja lähdin välittömästi tekemään alkusammutusta. Ensimmäisen sammuttimen jälkeen palo jatkui, joten haettiin bussista vielä toinen sammutin.”
KATSO video, missä Juhis tyhjentää ensimmäistä sammutinta palavaan autoon (kuvaaja Tommi Jalo):
Kukaan ei loukkaantunut autopalossa
Kun yhden sammuttimen vaahto ei riittänyt liekkien tukahduttamiseen, Sinitaivaan soittajat hakivat keikkabussista toisen sammuttimen.
”Tämä tehtiin tosiaan jämäkässä yhteistyössä bändin kesken. Basistimme Jape (Jarno Pasma) järjesti toisen sammuttimen bussin takatilasta ja vähän niinkuin keikallakin, komppiparin työskentely oli saumatonta”, Juhis hymyilee.
Kello oli tuolloin 2.48 sunnuntain vastaisena yönä (8.5.22).
”Lopulta liekit sammuivat ja palokuntakin saapui paikalle”, Juhis kertoo.
”Otettiin henkilöt bussiin lämmittelemään”
Autossa oli kaksi henkilöä, jotka molemmat pelastautuivat eikä kukaan loukkaantunut.
”Kylä he pelästyivät. Otettiin henkilöt bussiin hetkeksi lämmittelemään, kunnes heille saapui kyyti.”
Lue myös: Uusi albumi siivittää Sinitaivaan syksyä: ”Miltä tuoksuu hyvänhajuinen mies?”
KATSO toinen video, missä Juhis tyhjentää toista sammutinta autoon:
”Pitäkää sammuttimet kunnossa”
Juhis sanoo, että tapahtunut oli hyvä opetus.
”Hyvää oppia palo- ja pelastuskurssien tärkeydestä. Tarinan opetus: pitäkää sammuttimet kunnossa ja kouluttautukaa niiden käyttöön!”