Järvisydämen kuuluisa kylpylä.
Etelä-Savossa Rantasalmella sijaitseva kylpylähotelli Järvisydän nousi perjantaina, 26. syyskuuta otsikoihin, kun julkisuuteen tuli tieto suositun kylpylähotellin konkurssiasiasta.
Laajalti uutisoitiin, että Järvisydän Oy on jättänyt konkurssihakemuksen Etelä-Savon käräjäoikeuteen perjantaina. Asia selviää maksukyvyttömyysrekisteristä.
Yhtiö on pyörittänyt kylpylähotelli Järvisydäntä.
Lue myös: Taas rysähti: nyt Järvisydäntä haetaan konkurssiin
”Toimintamme jatkuu normaalisti”
Järvisydän kiirehti nopeasti korjaamaan asian laidan.
”Toimintamme jatkuu täysin normaalisti ja kaikki palvelut ovat avoinna normaalien aikataulujen mukaisesti”, kylpylähotelli vakuutti perjantaipäivänä Facebookissa.
Tiedotteessa taas toimitusjohtaja Markus Heiskanen kertoo yrityksen maksaneen yksityishenkilön jättämään konkurssihakemukseen liittyvän velan ja korostaa, että Järvisydän Oy:n toiminnot Rantasalmella jatkuvat normaalisti ilman keskeytyksiä.
”Järvisydän Oy on maksanut velan”
Mediatietojen mukaan Järvisydämellä on silti ollut tänä vuonna maksuvaikeuksia. Yritykseltä on haettu aiemmin tänä vuonna velkoja Kymenlaakson käräjäoikeudessa useampien tuhansien eurojen edestä.
Elokuun alussa kylpylähotelli oli otsikoissa isosti, kun Järvisydämen kuuluisa, kallioon louhittu kylpylä jouduttiin sulkemaan yli kahdeksi viikoksi legionellabakteerin takia.











