
Juhannusaattona voi laittaa kotonakin jalalla koreasti ja virittäytyä lavatanssien tunnelmaan radio- ja televisiovastaanotinten äärellä.
Perjantaina, 20. kesäkuuta alkaen klo 21 nimittäin lähetetään Radio Suomen Juhannustanssit, jotka tuodaan suorana lähetyksenä jokaiseen mökkiin ja laiturinnokkaan. Tällä kertaa tanssit tulevat Tuuloksen Kapakanmäeltä.
Juhannustansseilla on komea kattaus, sillä lähetyksessä esiintyvät Komiat, Kyösti Mäkimattila & Ajaton sointu ja Yölintu.
Juhannusaaton iltaa Ylellä Tuuloksessa juontavat Hanna Kataja-Rahko ja Jenna Bågeberg. Molemmat juontajat ovat siis tangokuningattaria: Hanna voitti tangokruunun tyttönimellään Talikainen vuonna 2008 ja Jenna vei voiton vuotta aiemmin, kesällä 2007.
Lue myös: Iloinen yllätys: Yle teki tv-sarjan tanssiorkesterin arjesta



Yleisradio lähettää nyt ilahduttavasti tanssi- ja iskelmämusiikkia
Juhannustanssit esitetään radion lisäksi myös televisiossa sekä Yle Areenassa.
Radio Suomessa kuultava juhannuslähetys kestää kolmen tunnin ajan iltayhdeksästä puoleen yöhön asti, samoin Yle Areenassa. Television eli TV1:n puolella nähdään vain ensimmäinen tunti lähetyksestä.
Lue myös: Valta kansalle – yleisö valitsee nyt tangovoittajat: ”Tätä on odotettu”
Tanssi- ja iskelmämusiikin näkyvyys valtakunnallisessa mediassa on lisääntynyt viime aikoina merkittävästi. Kun vielä muutama vuosi sitten käytännössä vain AlfaTV lähetti tanssi- ja iskelmämusiikkia nyt jo kuopatulla kanavallaan, tilanne on nyt toinen.
Etenkin Yleisradion panostus on ollut näkyvää. Tänä vuonna Yle on mukana pitkästä aikaa Seinäjoen Tangomarkkinoiden laulukilpailun välittämisessä. Lisäksi valtionyhtiö lähettää Katri Helenan uran päätöskonsertin suorana 16. elokuuta Helsingin Olympiastadionilta.
Viime kesästä moni muistaa Ylen Puoli seiskan kesäillat. Suoria ja suosittuja tanssi-iltoja vietettiin kesän 2024 aikana yhteensä kolme kertaa.
Ensi viikolla tv:ssä (TV1 pe 27.6. klo 21.05) nähdään muuten uusintana viimekesäinen Puoli seiskan kesäilta Tervolan Suukosken Keitaalta, missä tanssittivat Neitoset sekä Kyösti Mäkimattila & Varjokuva.
Radio Suomen juhannustanssit perjantaina 20.6. TV1:llä kello 21–22, Radio Suomessa kello 21–24 & Areenassa.