Ilmaristen Metsäpirtti.
Liedossa sijaitsevan pienen Ilmaristen Metsäpirtin tanssilavan melukiistassa koettiin jälleen uusi käänne touko-kesäkuun vaihteessa.
Liedon ympäristöterveyslautakunta otti kevään viimeisessä kokouksessaan kantaa kahden lavan naapurissa asuvan kiinteistönomistajan tekemään viimeisimpään valitukseen.
Lavan melukiista on kestänyt jo vuosia, ja se on herättänyt huomiota ympäri Suomen.
Tanssiin.fi kertoi kesäkuun alussa tv:stä ja radiosta tutun suosikkijuontaja Sari Tammisen reaktiosta uusimpaan valitukseen.
Lue myös: Tanssilavasta taas valitus – Sari Tamminen pöyristyi: ”Nyt alkaa v****aa!”
”Jaahas, ja taas mennään. Nyt alkaa vi……taa ihan oikeasti!!!!!” Sari tokaisi pöyristyneenä.

Sari asuu itsekin Ilmaristen alueella ja on asettunut julkisesti puolustamaan pienen maalaislavan toimintaa. Lavaa pyörittää talkoilla Liedon Luja -urheiluseura, joka on toiminnasta saatavilla varoilla mm. rahoittanut lasten ja nuoren urheiluharrastuksia.
Vuonna 1957 rakennetun lavan melu on häirinnyt naapureita
Jo vuonna 2016 alkanut sotku johtuu siitä, että osa Ilmaristen pienen, talkoilla vuonna 1957 rakennetun Metsäpirtin maalaislavan lähistöllä asuvista asukkaista ja naapureista on hermostunut tansseista kantautuvaan meluun.
Tanssilavan melu on häirinnyt lavan toiselle puolelle rakennettujen omakotitalojen asukkaita. Siitä alkoi lausuntojen, vastineiden, kirjeiden, päätösten ja niistä tehtyjen valitusten sarja.
Lue myös: Kunnalta päätös Ilmaristen lavan ”tanssien aiheuttamaan meluhaittaan”
Lavalle sallittiin melutasot ylittävätkin tapahtumat
Tuorein valitus koskee Liedon ympäristöterveyslautakunnan huhtikuussa 2023 antamaa ratkaisua, joka taas pohjautuu Vaasan hallinto-oikeuden marraskuussa 2022 antamaan päätökseen.
Liedon kaupunki määräsi, että Metsäpirtillä saa järjestää klo 22 jatkuvia yleisötilaisuuksia, joiden melutasot saattavat ylittää ohjearvot, enintään 15 viikonloppuna vuodessa. Kesä-elokuussa tapahtumia saa olla enintään seitsemän.
Musiikkia ei saa soittaa klo 00.30 jälkeen. Tanssilavalle tulee hankkia desibelimittari ja desibelitasoa pitää valvoa. Klo 22 jälkeen tanssilavan ikkunat ja ovet on pidettävä kiinni. Lautakunta täsmensi, että melun rajoittaminen ei koske ihmisääniä, liikennettä tai muuta vastaavaa toimintaa.
Lue myös: Nyt tuli päätös: meluhaitoista syytetyllä Metsäpirtin lavalla saa tanssia – mutta…
Valittajat kiinnittivät huomiota myös tarjoiluun ja ihmismeluun
Kahdelle naapurille päätös ei kelvannut. He esittivät toukokuussa Turun hallinto-oikeudelle tekemässään valituksessa, että melutason ohjearvojen ylittäviä tapahtumia tanssilavalla saisi 15 sijaan järjestää vain kymmenen vuodessa, ja niistä viisi touko-syyskuussa.
Valittajat kiinnittivät huomiota myös anniskeluun ja huomauttivat, että pelkkä musiikin soittamisen rajoittaminen ei riitä. He halusivat, että määräykseen kirjataan ylös, milloin tarjoilu tapahtumissa on lopetettava. Tätä he perustelivat sillä, että myös ihmisistä lähtevää melua pitää torjua.
Lue myös: Syytön! Sari Tamminen huojentui – poliisi lopetti tutkinnan tanssilavakohusta
Lautakunta ehdotti valituksen hylkäämistä
Liedon ympäristöterveyslautakunta kokoontui 31.5. käsittelemään asiaa. Lautakunta antoi lausunnon Turun hallinto-oikeudelle.
Lausunnossa lautakunta ehdottaa, että kahden naapurikiinteistön tekemä valitus päätöksestä Ilmaristen tanssilavan musiikkimelun rajoittamiseksi tulee hylätä.
”Lähiasukkaat (kaksi kiinteistöä) ovat valittaneet päätöksestä Turun hallinto-oikeudelle, joka on pyytänyt lautakunnan lausuntoa valituksen johdosta 12.6.2023 mennessä. Hallinto-oikeudelle ehdotetaan annettavaksi lausunto, jonka mukaan valitus tulee ensisijaisesti hylätä tai toissijaisesti muuttaa määräystä siten kuin oikeus harkitsee oikeaksi”, lautakunta perustelee.
”On kohtuutonta kaikkia asianosaisia kohtaan…”
Lisäksi lautakunta esittää, mikäli hallinto-oikeus katsoo olevan aihetta muuttaa määräyksiä joiltain osin, että hallinto-oikeus toimisi samoin kuin Vaasan hallinto-oikeus ja muuttaisi lautakunnan antamia määräyksiä tarvittavilta osin palauttamatta asiaa uudelleen lautakunnan käsiteltäväksi.
”Tämä siitä syystä, että on kohtuutonta kaikkia asianosaisia kohtaan, että asian käsittely jatkuu useita vuosia eikä saada sellaista lainvoimaista ratkaisua, jonka mukaan kaikki voisivat toimia.”










