
Antti Ahopelto palkittiin tunnollisuudestaan perjantaina (1.9).
Tanssiartisti vastaanotti arvokkaan palkinnon Suomen Musiikkikustantajien järjestämässä palkintogaalassa Helsingissä.
Teosto myönsi Antille vuoden 2023 Vuoden raportoija -tunnustuksen ja 2 000 euron palkintosumman.
Tunnustus myönnettiin Antille ammattimaisesta toiminnasta esiintyjänä: ahkerasti lavoja kiertävä Ahopelto tekee Etiketti-yhtyeensä keikoista tunnollisesti esitysilmoitukset ja varmistaa näin, että myös kappaleiden tekijät saavat heille kuuluvat korvaukset.
Lue myös: Antti Ahopelto räväyttää levyllään: ”Hain särmempää sisältöä”
Parisataa keikkaa vuodessa
Vuodesta 2005 asti esiintynyt Antti Ahopelto keikkailee oman Etiketti -orkesterinsa kanssa. Orkesteriin kuuluu hänen lisäkseen neljä soittajaa.
”Esiinnymme pääasiassa tanssilavoilla ja ravintoloissa, jonkin verran myös laivoilla. Tänä vuonna keikkojen määrä taitaa lähennellä parinsadan keikan rajaa, kun syksylle on muutamia konserttejakin luvassa”, Antti sanoo Teoston tiedotteessa.
Itsekin tanssia harrastava Ahopelto haluaa pitää keikkasettinsä vaihtelevana.
”Kun käyn muiden keikoilla, arvostan sitä, ettei ohjelmisto ole ennalta arvattavaa. Aina kannattaa ottaa sopivasti musiikillista riskejä eikä mennä siitä mistä aita on matalin.”
Lue myös: VIDEO | Antti Ahopelto: ”Minulla on herkkä sydän” – Kentsun yllätyspaluu ilahdutti
”Tehdystä työstä pitää saada korvaus”
Ahopelto pitää kunnia-asianaan tehdä aina Teoston esitysilmoitukset itse. Esiintyjien tekemien esitysilmoitusten avulla Teosto kohdentaa keräämänsä korvaukset kappaleiden alkuperäisille tekijöille, jotka eivät välttämättä esiinny lainkaan itse.
”Olen sellainen aika täsmällinen ihminen ja haluan hoitaa asiat kunnolla. Teoston korvausten maksupäivänä onkin ollut kiva lukea saapuneita viestejä, kun lauluntekijät ovat kiitelleet esitysilmoitusten tekemisestä. Olen heille yleensä vastannut ”Kiitos lauluista!”
Ahopelto pitää esitysilmoituksia tärkeänä siksikin, että ilman niitä hänen laulujensa tekijät eivät saa korvauksiaan.
”Ajatusmaailmani on aina ollut, että tehdystä työstä pitää saada korvaus. Siinä mielessä esitysilmoitus on ihan yhtä tärkeä kuin se keikka. Ilmoituksen tekemättä jättäminen on kuin lainaisi kaverin autoa ja ajaisi tankin tyhjäksi täyttämättä sitä.”
Lue myös: Svitlana pakeni Ukrainan sotaa Evijärvelle – Antti Ahopelto otti musavideonsa tekijäksi
Vuoden raportoija -palkinnon jakavat Teosto, Suomen Säveltäjät ry, Suomen Musiikintekijät ry ja Suomen Musiikkikustantajat ry.
Palkinnon Antille luovutti Teoston asiakaskokemusjohtaja Miia Engberg.
Aiempina vuosina Vuoden raportoija -tunnustuksen ovat saaneet mm. Katri Ylander, Annika Nord, Club For Five, Sinitaivas, Saija Tuupanen, Suvi Teräsniska, Yö-yhtye, Markku Aro ja Tuomas Lehto.
Käärijälle tuplavoitto
Gaalassa Vuoden vientiteko -pystin pokkasi Käärijä, joka palkittiin myös Vuoden biisi -kategoriassa. Käärijän jättihitti Cha Cha Cha on ollut mm. Spotifyn ykkönen kuudessa eri maassa ja päässyt Top 50 -listalle 28 eri maassa.
Vuoden läpimurto – ja Vuoden kevyen musiikin tekijä – palkinnoilla palkittiin KUUMAA-yhtyeestäkin tuttu laulaja-lauluntekijä Johannes Brotherus. Hän on kirjoittanut biisejä muun muassa Tuure Kilpeläiselle, Antti Ketoselle ja Einille.
Tämän vuoden Kunniapalkinnolla palkittiin laulaja-lauluntekijä ja tuottaja Teemu Brunila.










