Eikka Eronen. Kuva: Henry Toivari.
Eikka Eronen, 13, on tanssikansalle tuttu nimi, sillä yläasteikäinen poika on ollut mukana lukuisissa iskelmätuotannoissa nuoresta iästään huolimatta.
Jyväskyläläinen monitaituri kertoo Tanssiin.fi:n haastattelussa, että hän on aina rakastanut iskelmämusiikkia.
”Iskelmät ovat iskeneet jo pienestä pojan pitäen. Kiinnostus esiintymiseen lähti kotikunnan torikaraokeista, joiden avulla sain esiintymiskokemusta”, Eikka muistelee.
”Harrastin myös lastenteatteria, mutta muutto Jyväskylään lopetti sen harrastuksen.”

”Minulla alkoi hillitön innostus musiikkiteatteriin”
Eikan perhe muutti Pieksämäeltä Jyväskylään kesällä 2020. Eikka sanookin, että muuton jälkeen ura urkeni yhtäkkiä yhä isommin.
”Minulla alkoi hillitön kiinnostus musiikkiteatteriin, ja sen kautta pääsinkin mukaan Ränssin kievarin teatteriin mäkilegenda Matti Nykäsestä kertovaan musiikkinäytelmään Elämä on laiffii”, Eikka muistelee kesää 2021.
”Sen kautta etenin urallani… ja aloin tehdä konsertteja ja tanssikeikkoja.”
Esitti nuorta Matti Nykästä 11-vuotiaana
Elämä on laiffii -näytelmän aikaan Eikka oli vasta 11-vuotias. Hän esitti siinä nuorta Matti Nykästä, ja sai roolistaan kosolti kehuja.
Lue myös: Matti Nykäsen Eveliina-tytär laulaa isänsä muistoksi Ränssin Kievarin musikaalissa

Eikka sai tulkita viihdelegendoja
Eikan seuraava näytelmärooli oli Reijo Taipaleesta kertovassa laulunäytelmässä Satumaan kuningas. Ensimmäinen kesä 2022 sujui Somerolla, Esakallion kesäteatterissa ja toinen kesä 2023 Ruissalon Kansanpuiston kesäteatterissa, Turussa.
Eikka sai kunnian esittää Reijoa lapsena.
”Kesällä 2023 ensi-iltansa sai myös Danny-musikaali, jossa esitin pikku-Dannyn roolin.
Siihen minua kysyttiin oltuani esiintymässä Dannyn 80-vuotisjuhlakiertueella syksyllä 2022.”
Lue myös: Yllätys! Mikko Mäkeläinen hyppää Dannyn saappaisiin kesämusikaalissa: ”Suuri kunnia”

”Suosioni salaisuus on ristiriita”
Eikka on iloinen, että suosiota on kertynyt ja riittänyt.
”Olen kerännyt paljon kiitosta aktiivisuudestani, joka näkyy joka keikalla”, hän kuvailee.
”Ehkä suosioni salaisuus on ristiriita, kun nuori poika laulaa vanhan ajan musiikkia.”
Jatkossakin Eikka aikoo tehdä keikkoja ”samalla energialla”. Myös uusia musikaaliprojekteja on tulossa, mutta niistä lisää myöhemmin – Eikka ei saa vielä paljastaa kaikkia.
”Iskelmälaulajan ura on ollut aina unelmani ja on hienoa, että saan tehdä sitä osittain jo ’työnä’. Vaikka toki kouluakin pitää käydä.”
Lue myös: Kari Hirvonen saa ylistystä roolityöstään Reijo Taipaleena – iloitsee myös levystään

Eikka julkaisi esikoissinglensä
Musiikki on Eikalle lähellä sydäntä. Hän soittaa kitaraa ja innostui toissa kesänä myös haitarinsoitosta.
Syyskuun lopulla Eikka pääsi toteuttamaan jälleen yhden unelmansa: nuorukaisesta tuli levylaulaja.
Eikan komeasti tulkitsema esikoissingle on nimeltään Seilaan.
Ja jos tahti säilyy tällaisena, sinkku ei taatusti jää nuoren lahjakkuuden viimeiseksi.









