
Marko Maunuksela on julkaissut kevätkauden aluksi hyväntuulisen, uuden tanssikappaleen.
Marko tunnetaan positiivisena ilon tuojana, vahvana laulajana ja tulkitsijana. Niinpä tangokuninkaan uutuus onkin osuvasti nimeltään Iloaika. Voit kuunnella kappaleen tämän artikkelin lopusta.
Marko tulee sinkun ja soolouralle palaamisen myötä vahvasti takaisin estradeille, tanssilavoille, sooloartistiksi ja esiintyjäksi.
Iloaika-laulussa on lempeän ja keinuttavan lattarirytmin lisäksi syvällisempi sanoma.
Surut on luotu surtaviksi, itkut itkettäviksi. Niiden jälkeen koittaa ilon aika ja värit palaavat elämään entistä kirkkaampana. Jokainen hetki ja elämä on arvokas. Ainutlaatuisesta matkasta täytyy pystyä nauttimaan. Iloaika valaa uskoa ja toivoa. Se sopii täydellisesti Markon laulettavaksi.
Tuottaja Toni Nygård on Markon luottopakki, jonka kanssa yhteistyö on jatkunut ensimmäisestä albumista lähtien.
”Tonin kanssa levytyssessiot alkavat aina sillä, että ekaks hyvinä ystävinä vaihdetaan tärkeät kuulumiset, sitten parannetaan maailma ja vasta sen jälkeen aloitetaan työstää itse kappaletta. Molemminpuolinen luottamus on tärkeää, kun lauluun avataan studiossa oma sisin – sielu ja sydän”, Marko kuvailee.
”Tätä minä olen todella kaivannut”
Tanssiin.fi uutisoi huhtikuussa Markon paluusta sooloartistiksi.
Tykätyn tanssitähden comeback on otettu ilolla vastaan.
Lue myös: Marko Maunuksela palaa sooloartistiksi: ”Haluan laulaa ja esiintyä” – vanha orkesteri taustalle
”Sydämeni sykkii vahvasti kotimaiselle iskelmämusiikille. Olen ollut vuosia poissa solistin tontilta, mutta nyt tuntuu olevan oikea aika palata takaisin. Solistinen palo ja intohimo musiikkiin ja laulamiseen on kasvanut todella suureksi”, Marko kuvailee.
”Itselläni on vahva usko, että minulla on vielä paljon annettavaa keikkalavoille. Tätä minä olen todella kaivannut! Livenä lavalla koen olevani parhaimmillani. Haluan laulaa ja esiintyä. Olla välittömässä ja suorassa kontaktissa ihmisiin.”
Keikkailu jatkuu myös Marko ja Jukka .kokoonpanossa, mutta itsenäisenä esiintyjänä Marko nostaa enemmän esiin omat rakkaat laulunsa, joista on jäänyt vahva jälki niin hänen kuin fanienkin elämään.
”Perinteitä ja tätä aikaa”
Livekeikoilla säestäjänä toimii Fantasia-orkesteri. Tuttu nimi tulee uudelleen käyttöön, sillä Fantasia oli merkittävässä roolissa Maunukselan uran alkuaikoina. Lyhenteestä MMF tuli lyhyessä ajassa käsite, suorastaan takuutuote huvipaikoilla.
Muusikot orkesterissa ovat vaihtuneet, mutta tunnelma ja meininki on tuttuun tapaan hallussa. Marko ja Fantasian seuraava keikka on lauantaina 10.5. Lempäälän Ideaparkissa.
”Solistina tuon esille levyttämiäni lauluja ja niitä ns. ”omiksi juurtuneita” lainalauluja. Tarjoan tanssikansalle nykyvaatimusten mukaiset monipuoliset tanssirytmit täysin omalla tyylilläni. Tunnen tanssilavojen etiketit ja siitä on varmasti hyötyä tuleviin esiintymisiin. Perinteitä pitää vaalia, mutta samalla on hyvä olla kiinni tässä ajassa.”
KUUNTELE Marko Maunuksela Iloaika (säv. Jussi Rasinkangas & Toni Nygård, san. Mirjam Paaso, sov. Toni Nygård) GRF-Records / MvM – Musiikki 2025:











