Kartano Kievari sijaitsee hienolla paikalla Hietaman kylässä Äänekoskella.
Kartano Kievari on tanssikansalle tuttu ja rakas paikka, missä on pyörähdelty parketilla vuosikausia suosikkiartistien ja -orkesterien tahtiin. Nyt Keski-Suomen yksi suosituimmista tanssipaikoista on kuitenkin myynnissä.
Kartano Kievari sijaitsee 13-tien varrella Hietaman kylällä Äänekoskella. Kyseessä on aito maalaishotelli, joka tarjoaa kauniissa miljöössä Suojoen rannalla monenlaista ohjelmaa, viihdettä sekä elämyksiä.
Tanssivintin lisäksi Kartano Kievarissa on myös kesäteatteriareena, missä ensi kesänä 2026 esitetään Markku Pölösen käsikirjoittama rakastettu musiikkinäytelmä Onnen maa. Pääsosissa ovat tangokuninkaalliset Tiina Räsänen ja Petri Hervanto sekä elokuvaversioissa pääosaa näytellyt Pertti Koivula. Koivula vastaa myös näytelmän ohjauksesta Äänekoskella.
Tanssiin.fi uutisoi viime syksynä, että Tiina ja Petri tekevät Onnen maa -kesäteatterissa historiaa ja esiintyvät ensi kertaa yhdessä näyttämöllä: Tiina Räsänen ja Petri Hervanto tekevät historiaa näyttämöllä
”Meidän molempien pitkästä ja monipuolisesta musiikkiteatteritaustasta huolimatta emme koskaan ennen ole olleet vastanäyttelijöinä näyttämöllä, mutta toisaalta missä muussa yhteydessä se olisi voinutkaan tapahtua kuin juuri tässä, tangon sykkeessä”, Petri kuvaili.
Kartano Kievarin hintapyyntö on 650.000 euroa
Kartano Kievaria myydään Firmakauppa-nimisellä alustalla.
Hintapyyntö on 650.000 euroa.
Syynä myyntiin on omistajien eläköityminen. Riitta ja Lauri Pitkänen ovat työskennelleet Kartano Kievarin yrittäjinä liki 16 vuoden ajan. He aikovat kuitenkin jatkaa yritystään niin kauan, kunnes uusi omistaja ja toiminnan jatkaja löytyy.
Pitkäset rauhoittelivat myös tanssien kohtalosta pelästyneitä kävijöitä somessa.
”Saatoitte huomata tämän Sisä-Suomen Lehden viime viikkoisen jutun yrityksemme myyntiin liittyen”, Kartano Kievarin yrittäjät päivittivät.
”Ei syytä huoleen”
kartano kievarin yrittäjät lohduttavat
”Jos asia jäi pohdituttamaan tai ihmetyttämään, niin ei syytä huoleen. Kartano Kievari voi hyvin, ja porskuttaa edelleen elinvoimaisena eikä myynnillä ole vaikutusta itse toimintaa tai Kartano Kievarin palveluihin. Ja tanssit jatkuvat kuten ennenkin.”
Lauantaina 21. helmikuuta Kartano Kievarissa tanssittaa supersuosittu Keiski & ENO.
Katso Kartano Kievarin kaikki keikat ja tanssit tästä.









