Joel Hallikainen.
Joel Hallikainen täytti 65 vuotta sunnuntaina 11. lokakuuta 2026. Merkkipäivän kynnyksellä laulajan oli ratkaistava, jatkaisiko hän kuorma-autokorttinsa voimassaoloa. Sen säilyttäminen olisi hänen mukaansa vaatinut toimenpiteitä, joita hän ei enää pitänyt ajankohtaisina.
Hallikainen kertoi päätöksestään perjantaina 9. lokakuuta julkaisemassaan somekirjoituksessa.
”Eilen kääntyi ammatikseen autoa ajavan kirjassa uusi lehti, kun omaan matkamittariin on vuosia tulossa kuusi ja viisi. Sen vuoksi päätin luopua, kun kysyttiin, kuorma-autokortista.”
”Olisi pitänyt tehdä toimenpiteitä, jotka eivät enää tunnu ajankohtaisilta, joten annetaan nuorempien ajella kuorma-autoilla.”
Henkilöauton ratista Joel ei kuitenkaan ole luopumassa. Hän ajaa edelleen itse keikkamatkansa, ja kilometrejä on kertynyt vuosikymmenten aikana miljoonia.
”Sain ajokortin 47 vuotta sitten. Sen jälkeen kilometrejä on lievästi sanottuna kertynyt kohtuullisesti. Muutama miljoona.”
Sähköautolle yksi selvä ehto
Pitkän uransa aikana Hallikainen on nähnyt autoilun muuttuvan. Autot ovat hänen mielestään parempia, ja bensan katku sekä lyijy ovat jääneet menneisyyteen.
Sähköautoon laulaja ei kuitenkaan ole valmis vaihtamaan. Syynä ovat työn vaatimat pitkät ajomatkat ja öiset siirtymiset keikkapaikalta toiselle.
”Sähköautot ovat toki osaltaan hienoja. Omassa työssäni yhtälö ei vain toimi. Matkat ovat pitkiä, öisin ties mistä ties minne.”
Joelilla on sähköautolle selkeä vaatimus.
”On mahdoton ajatus vaihtaa sähköön ennen kuin niillä pääsee tuhat kilometriä lataamatta. Sitä odotellessa menen bensalla.”
Tien päällä myös muiden autoilijoiden toiminta on tullut tutuksi. Hallikainen veistelee päivityksessään liikenteen hidastelijoista:
”Edelleen tiellä on tukkoja, ja aika usein tukon päässä on lippalakki. Lippalakit pitäisi kieltää!”
Vaimolta suora vastaus
Hallikainen ajaa edelleen itse omat keikkamatkansa. Hän kertoo osuneensa pari kertaa nopeuskameraan ja joutuneensa kahdesti kohtaamaan hirven tiellä.
”Omatuntoni on puhdas. Synnit on sovitettu, ja keikalle lähdetään edelleen omalla autolla itse ajaen.”
Hirville ja peuroille hän esittää hartaan toiveen: pysykää poissa tieltä.
Joel on kohdannut niin hirviä kuin valvontakameroita
Paljon ajavalle laulajalle auto on välttämätön työväline. Aivan pienellä autolla hän ei halua pitkiä matkojaan taittaa, vaikka ajatus auton vaihtamisesta on käynyt mielessä.
”Joskus kysyin (vilpittömästi!) vaimoltani: ”Pitäisikö mun vaihtaa pienempään autoon?”
Vastaus tuli suoraan:
”Sun ego ei mahdu!”
”Sekin vielä!” Joel kuittaa.
Hilanderin kanssa saleja täyteen
Keikkamatkoille riittää edelleen kysyntää. Hallikainen kiertää koomikko ja imitaattori Heikki Hilanderin kanssa Kielletty alle 60-vuotiailta -show’lla, joka yhdistää laulut, tarinat ja komiikan.
Kaksikon yhteistyö on saanut innostuneen vastaanoton. Esimerkiksi Turun Kaupunginteatterin mukaan heidän keväinen esityksensä myytiin loppuun hetkessä, ja parivaljakko palaa sinne marraskuussa 2026 yleisön pyynnöstä.
Show’n nimi on pilke silmäkulmassa keksitty: myös nuoremmat katsojat ovat tervetulleita.
Lue myös: Joel Hallikainen levytti hitin, jota ei ”voinut poikasena tehdä”
Myi aiemmin oman ruumisarkkunsa
Hallikainen on puhunut somessa avoimesti myös elämän suurista kysymyksistä.
Tanssiin.fi kertoi joulukuussa 2025 laulajan myyneen itse rakentamansa ruumisarkun. Hän oli nikkaroinut puisen ”hapsuyksiön” vuosia aiemmin surressaan anoppinsa kuolemaa.
Lopulta arkku päätyi vakavasti sairastuneelle ystävälle puiden hinnalla. Joel oli tullut siihen tulokseen, että hänen oma tehtävänsä oli jatkaa elämää.
Lue myös: Joel Hallikainen, 64, myi ruumisarkkunsa – kuva
Sama eteenpäin katsova asenne kuuluu nyt myös ajokorttipäätöksessä. Kuorma-autot saavat jäädä nuoremmille, mutta henkilöauton avaimista laulaja pitää kiinni.
”Jatketaan siis henkilöautokortilla hamaan tappiin. Jos biologista isääni seuraan, ajan autoa ainakin ysivitoseksi. Siispä eteenpäin!”














