1980-luvun teinitähti Anja Niskanen ajoi pahan autokolarin.
1980-luvun suosikkilaulaja Anja Niskanen, 57, joutui vakavaan liikenneonnettomuuteen viime perjantaina, 16. tammikuuta. Niskanen on iskelmäkansalle tuttu takavuosien teinitähti.
Anja voitti 16-vuotiaana vuonna 1984 Syksyn Sävel -kilpailun kappaleella Ollaan hiljaa vain. Niskasen muita tunnettuja levytyksiä ovat muun muassa Lauantaina bailataan vaan, Syy on rakkauden ja Sydämessä soi.
Niskanen on kouluttautunut liikunnan, nuoriso- ja vapaa-ajan ohjaajaksi. Nykyään hän työskentelee kehitysvammaisten ohjaajana.
Lue myös: Anja Niskanen menetti lastensa isän syövälle – näin teinitähti voi nyt
”Auto meni lunastukseen”
Anja kertoo somessa olleensa viime perjantaina liikenneonnettomuudessa.
”Auto meni lunastukseen”, hän kuvaa hurjaa kolaria.
”Turvatyyny ja turvavyö pelasti.”
Anja oli liikkeellä koiransa kanssa.
”Koira oli häkissä takana ja selvisi.”
Anja laulaa ja säveltää edelleen
Anja Niskanen ei ole hylännyt musiikkia. Hän laulaa, soittaa, säveltää, sanoittaa ja käy joskus keikoilla yksityistilaisuuksissa. Hän on esiintynyt myös risteilylaivoilla. Vuonna 2021 Anja kisasi AlfaTV:llä Syksyn Sävelessä, kappaleella Loistaa kuu. Menetystystä ei tällä kertaa enää tullut.
Kesälä 2023 Anjalta tuli sinkku nimeltä Tanssi kanssain kuin tangoa, joka sai hyvän vastaanoton. Viime huhtikuussa 2025 julkaistiin Niskasen toistaiseksi tuorein kappale nimeltä Et tullut mukaan.
Syyskuussa 2025 Anja esiintyi Helsingin Kulttuuritalolla pidetyssä Raul Reimanin muistokonsertissa.








