
Oululainen Anton Häkkinen, 13, innostui jo neljän vanhana Veteraanin iltahuudosta.
Hän on sittemmin kunnostautunut esiintymällä sotaveteraaneille ja sanonut oppineensa veteraaneilta paljon. Laulamisen lisäksi Anton tykkää soittaa harmonikkaa ja kannelta.
”Itsenäisyys on lahja heiltä meille nuoremmille”, nuori mies on kuvaillut.
Onpa koululainen saanut virallista tunnustustakin. Toukokuussa 2023, kansallisena veteraanipäivänä Anton sai arvokkaan huomionosoituksen, kun hänet palkittiin veteraanien perinnetyöstä.
Perinteikkäät veteraanityön palkinnot jakaa vuosittain Tammenlehvän Perinneliitto yhteistyössä Kaatuneiden Muistosäätiön kanssa.
Lue myös: Anton Häkkinen, 12, palkittiin työstään veteraanien hyväksi: ”Olen oppinut heiltä paljon”
Sotaveteraanin kotitalo maalattiin talkoilla Muoniossa
Nyt Anton osallistui Veteraanitalkoisiin Muoniossa.
Pohjois-Suomessa toimiva VarmaVäri-maalauspalvelu on tavannut järjestää joka kesä maalaustalkoot sotaveteraaneille ja -invalideille.
Alkuviikosta pidettiin järjestyksessään kahdeksannet talkoot ja tällä kertaa kohteena oli 100-vuotiaan sotaveteraani Aarno Muotkan omakotitalo Muoniossa.
”Ikimuistoista ja mieltä ylentävää”
Aikaa talon maalauksessa kului yhteensä noin 28 tuntia. Pohjatyöt aloitettiin lauantaina ja varsinainen maalausurakka sudittiin maanantaina ja tiistaina.
”Ikimuistoinen käynti Aarno Muotkalla. Oli hienoa auttaa veteraania maalaustalkoilla ja musiikilla”, Anton iloitsi.
Anton esitti 100-vuotiaalle sotaveteraanille kaksi kappaletta: Veteraanivalssin ja Veteraanin iltahuudon.
Aarno Muotka intoutui itsekin osallistumaan Veteraanin iltahuutoon 1. ja 3. säkeistön kertosäkeessä.
”Oli mieltä ylentävää esittää se yhdessä 100-vuotiaan sodan kokeneen veteraanin kanssa”, Anton kuvaili.
KATSO Anton Häkkinen Veteraanin iltahuuto 11.6.2024:
KATSO Anton Häkkisen esittämä Veteraanivalssi 11.6.2024 (lähde: Facebook):
Aarno Muotka kesästä 1944: ”Ihme että selvisimme”
Aarno Muotka sai Kemissä sotilaskoulutuksen tammikuussa 1942. Hän palveli sotamiehenä jatkosodassa (10/JR53) aluksi Hyrynsalmella ja sieltä Uhtuan länsisuunnan puolustustaisteluissa.
Myöhemmin hän taisteli Karjalan Kannaksella kesällä 1944 suurhyökkäyksen puolustustaisteluissa:
”Siellä oli niin paljon tavaraa ilmassa, että oli ihme että selvisimme”, Aarno muistelee.
Lapin Sodassa (Jääk.K) Muotka haavoittui niskaan Tornion taisteluissa 6.10.1944 ja selvisi elossa kuin ihmeen kaupalla. Siihen päättyi sota hänen osaltaan.











