
FBI-beat.
FBI-beat on käynyt jälleen studiossa. Tuloksena on hieno Amy Macdonaldin hittikappaleesta tehty cover: This Is The Life on saanut suomalaisen version nimeltään Tätä elämä on.
”Biisissä on erittäin tarttuva melodia, ja nyt kappale on hyvinkin tanssijalalle sopivaan muotoon tuotettu”, Miikka Törmälä kuvailee.
Miikka on tässä kappaleessa ryhtynyt vuorostaan solistin pestiin.
”Tämä Sana Mustosen teksti käy mukavasti laulajan suuhun. Kaikin puolin hyvä teksti. Tässä on tuttu ja turvallinen FBI-beat-soundi ja poljento, jota ihmiset aina odottavat – ilman sen kummempia krumeluureja.”
→ Lue myös: Tanssiorkesterit hikoilivat salibändissä: Hurma vei turnausvoiton, Taikakuu taipui
Tanssiorkesteri FBI-beat on jo yli 20 vuoden ajan viihdyttänyt iskelmäkansaa ja kiertänyt lavoja suosion siivittämänä.
Yhtye on tunnettu monipuolisesta tanssimusiikista, ja kokemusta ja taitoa ei tältä kokoonpanolta puutu. Miehet ovat todistaneet, että kun sekoitetaan sopivassa suhteessa Huittisten humusta, uuden sukupolven turvetta ja vankkaa osaamista, saadaan sekoitus suomalaista iskelmää kansan makuun.
Uraan on mahtunut jo seitsemän albumia.
FBI-beatissa musisoivat Jere Vilkkinen, Markus Törmälä, Miikka Törmälä ja Juha Kangassalo.
Voit kuunnella Tätä elämä -kappaleen ennakkoon tämän artikkelin lopusta. Biisi julkaistaan 13. marraskuuta muissa suoratoistoissa sekä radiosinglenä.
Katso Tanssiorkesteri FBI-beatin keikat tästä.
KUUNTELE FBI-beatin Tätä elämä on (säv. & san. Amy Macdonald, suom. san. Sana Mustonen, sovitus: Miikka Törmälä/ Juha Kangassalo) 2019:
[eafl id=”24339″ name=”Klingel” text=”Tee upeita löytäjä Saksan suurimman postimyyntitalon valikoimista. Klingeliltä kaikkea naisille ja kotiin, myös isot koot. Edulliset hinnat!”]
[eafl id=”24162″ name=”Smileo” text=”Valkeammat hampaat vain 10 minuutissa! Smileo on helppo, turvallinen ja nopea hampaiden valkaisu. Tilaa nyt edullisesti suoraan kotiin!”]
[eafl id=”24336″ name=”Zmarta” text=”Hoida raha-asiasi fiksusti – kilpailuta lainasi maksutta. Zmarta auttaa!”]