Ismo Kakko on vuoden 2026 Suomen Humppamestari.
Salolainen Ismo Kakko kruunattiin heinäkuussa Suomen Humppamestariksi 2026 Raatalan Humpparallissa Salossa. Miesten sarjan voittoon laulanut Kakko on tanssimusiikin konkari, joka toimii Tahtiset-orkesterin solistina ja soittaa akustista kitaraa. Hänellä on takanaan myös vuosien kuorolaulutausta ja menestystä valtakunnallisissa karaokekilpailuissa.
Nyt Kakko julkaisee uuden kappaleen, jonka tarina vie suoraan hänen omaan nuoruuteensa ja vuoteen 1985.
Vaaleanpunaiset pahvit -niminen kappale ilmestyi perjantaina 28. elokuuta. Voit kuunnella sen tämän artikkelin lopusta.
Lue myös: He ovat Suomen Humppamestarit – ompelija ja tanssimuusikko lauloivat voittoihin
Ford Sierralla kohti Tamperetta
Kappaleen taustalla on Kakon mukaan tosielämän tapahtuma yli neljän vuosikymmenen takaa.
Elettiin vuotta 1985, kun kaksi nuorta miestä pakkasi tavaransa vuoden 1982 Ford Sierraan ja lähti viettämään viikonloppua Tampereelle.
Ensimmäinen pysähdys tehtiin Alkossa. Ikä piti todistaa vasta hankituilla ajokorteilla – niillä monen tuon ajan nuoren muistamilla vaaleanpunaisilla pahvisilla ajokorteilla.
Siitä matka jatkui Tampereen yöelämään ja tuolloin suosittuun Cabare Oscariin.
Hotelliin nuorukaisilla ei kuitenkaan ollut asiaa.
Yö Sierran penkeillä
Yön budjettimajoitukseksi kelpasi Ford Sierra, jonka penkeillä miehet nukkuivat Tampereen Keskustorilla.
Aamulla herätys tuli hieman yllättävältä taholta.
Auton luokse saapui pysäköinninvalvoja eli tuttavallisemmin lappuliisa. Tällä kertaa nuoret pääsivät kuitenkin vähällä: sakon sijasta kehotuksena oli vain siirtää auto pois.
Nyt yli 40 vuotta myöhemmin viikonlopun tapahtumat ovat päätyneet lauluksi.
”Tämä tarina on tosi”, kappaleesta kerrotaan Tapio Rautavaaran legendaarista lausahdusta mukaillen.
Humppamestarin omaa elämää
Vaaleanpunaiset pahvit on nostalginen kurkistus 1980-luvun nuoruuteen – aikaan, jolloin ajokortti oli tuore, viikonlopun suunnitelmat saattoivat syntyä lennosta ja koko elämä tuntui olevan edessä.
Kakko on tehnyt kappaleen sanat itse. Sävellyksestä vastaa Sami Joensuu.
Kakko on julkaissut aiemmin muun muassa kappaleet Matka jatkuu, Meidän kotimaa, Kultapuron Cowboy ja Reki valoton. Huhtikuussa 2026 häneltä ilmestyi Pienen pojan maailma.
Kesällä Kakko nousi valtakunnallisesti humppakansan tietoisuuteen voittamalla Suomen Humppamestari -kilpailun. Naisten sarjan Humppamestariksi kruunattiin raisiolainen laulava ompelija Leena Hermonen.
Kuuntele Ismo Kakko Vaaleanpunaiset pahvit











