
Jari Sillanpää on viettänyt talven hiljaiseloa ja ladannut akkujaan niin Suomessa kuin Espanjassa.
Tangokuninkaalla on asunto Aurinkorannikon Benalmádenassa sekä talo Vihdissä. Jari ei ole somessakaan juuri viihtynyt – hänen viimeinen julkinen päivityksensä on pääsiäiseltä, jolloin Jari julkaisi hilpeän muna-aiheisen kirjoituksen ja noitakuvan.
Lue myös: Jari Sillanpää pääsiäisnoituu ja uhkaa tulla yöllä syömään salaa munasi
Kiertue kesäteattereissa
Laulajatähti ei kuitenkaan ole aikeissa lopettaa keikkailua.
Tanssiin.fi uutisoi huhtikuussa, että Sillanpää tekee tulevana suvena kesäkiertueen, missä hän konsertoi kesäteattereissa halki maan.
”Jarin konsertti, joka toteutetaan yhdessä Suomen huippumuusikoiden kanssa, sisältää Jarin omaa tuotantoa vuosien varrelta, hienoilla sovituksilla maustettuina. Konsertissa kuullaan toki myös kaikille tuttuja ikivihreitä”, kesäkonsertteja kuvaillaan.
Lue myös: Jari Sillanpää lähtee taas tien päälle – tekee kesäkiertueen
Jari esiintyy jo 18. toukokuuta Lopella paikallisessa pub-ravintolassa, ja lisäksi kaikkien aikojen tangokuningas laulaa tietenkin Seinäjoen Tangomarkkoinoilla heinäkuussa. Seinäjoella on luvassa mm. tangotapahtuman näyttävä 40-vuotisjuhlakonsertti.
Jari tanssittaa Suukosken Keitaalla ja Kukonhiekassa
Tanssilavoilla Jari on esiintynyt viime vuosina hyvin harvakseltaan. Yksityiselämän kohut sekä korona veivät keikkoja, mutta nyt siihenkin tulee muutos.
Sillanpää nousee jo kesäkuun alussa yhden Lapin legendaarisimman tanssipaikan lavalle. Jari laulaa Suukosken Keitaalla Tervolassa lauantaina 8.6. Tanssikansaa viihdyttävät tuolloin myös tangprinsessa Hanna Hirvonen sekä Napakymppi-orkesteri.
Toinen tanssilavakeikka on kalenterin mukaan elokuussa, jolloin hän tanssittaa Saarijärven Kukonhiekassa 3.8.