
Kaiho on tullut tutuksi tiiviistä keikkatahdista, joka alkoi jo menneen vuosikymmenen loppupuoliskolla. Pandemia hiljensi tanssiyhtyeen hetkeksi, mutta nyt moottorin käynnistää uusi single ja uusi keikkavuosi.
Tänään perjantaina (4.3.22) julkaistu kappale V8 käynnistää Kaihon moottorit polttoaineen katkuisella ja elämisen parhaita puolia korostavalla tavalla.
Lue myös: Kaiho teki Paula Koivuniemen klassikosta upean tangon – kuuntele
Kaihon solisti Tuomas Salminen kuvailee uutuutta iskelmälliseksi, perinteisellä rock-retoriikalla tyylitteleväksi biisiksi, joka vie eri aikamatkoille.
“Toisaalta menneeseen, ‘purplemaista’ soundimaailmaa jäljittelevällä soitannalla ja tuotannolla, mutta myöskin tulevaan pandemian jälkeiseen aikaan, jolloin saamme kaikki taas täysin rinnoin nauttia elämisen parhaista puolista. Kappale on siis samalla nostalginen, mutta myös pian (toivottavasti) ajankohtainen!” Tuomas sanoo.
V8-kappale on Olli Lepänrinteen käsialaa, joka toimii myös yhtyeen keikkamyyjänä MagnumLivellä.
“Biisin lopullinen sovitus syntyi treenikämpällä. Kosketinsoittajamme Ilari Kauppi sävelsi kappaleeseen vielä tyylinmukaisen urkusoolon”, jatkaa Kaihon rumpujen takana istuva Aaro Saarinen.
Lue myös: Tanssiorkesteri Kaihon pojat näyttävät videolla: ”Muutkin osaavat laulaa”
Kaiho esiintyy lauantaina 5.3. Mietoisten maamiesseuralla Mynämäellä.
Kaihon kokoonpano: Tuomas Salminen – laulu, haitari ja kitara, Jesse Vainio – kitara, saksofoni ja laulu, Aaro Saarinen – rummut ja laulu, Ilari Kauppi – koskettimet ja laulu,
Jani Niiranen – basso ja laulu.