Haastattelu
Keijo Hietikko laulaa ujosta rakkaudesta ja nauttii keikkailusta uuden orkesterin kanssa
Tangokuningas Keijo Hietikko julkaisi hyvän mielen kantrivaikutteisen tanssisinkun.

Keijo Hietikko on julkaissut uutta musiikkia.
Voit kuunnella perjantaina 4. huhtikuuta julkaistun kantrimaisen tanssittavan Korttipakan kuningatar -kappaleen tämän artikkelin lopusta.
Jalasjärveläinen Keijo muistetaan vuoden 2022 tangokuninkaana ja IskelmäMestarina 2017. Pohjanmaan lakeuksien miehen sydän on aina sykkinyt vahvasti musiikille ja keikkailulle.
Keijo tiedetään myös aktiivisena moottoripyöräilyn ja painin harrastajana. Tangokuningas on ammatiltaan teurastamotyöntekijä.
Painiminen on jatkunut aikuisikään, ja kahden villin pojan isä toimii nykyään valmentajana Jalasjärven Jalossa.
Keijo keikkailee nyt Lakian kanssa
Uuden Korttipakan kuningatar -kappaleen on kirjoittanut yhteistyössä Hanna Kivistö, Toni Loimuneva, Miro Loimuneva sekä Keijo Hietikko.
”Korttipakan kuningatar on kantrivaikutteinen, hyväntuulinen iskelmäkappale. Laulun kertoja on rakastunut ja sen sijaan, että rohkenisi paljastaa tunteitaan, päättää hän kirjoittaa laulun”, Keijo kuvailee uutta singleään.
Lue myös: Keijo Hietikko levytti oman teini-iässä alkaneen rakkaustarinansa
Energinen Keijo sai alkuvuodesta 2025 rinnalleen Lakia-yhtyeen. Tiimistä huokuu aito kunnioitus tanssimusiikkiin. Keikoilla kuullaan rakastettujen perinteisten kappaleiden lisäksi uudempaa iskelmämusiikkia.
Lakia: rummut & laulu: Janne Salmi, kitara: Mikko Yrjänä, basso: Joni Koivukorpi, koskettimet: Janne Levy.
Keijo huikkaa, että keikoille voi tulla yhtä hyvin tanssimaan kuin vaan kuuntelemaan livemusiikkia.
Keijo Hietikko ja Lakia nähdään seuraavan kerran 26.4. Auran Nuortentalolla.
KUUNTELE Keijo Hietikko Korttipakan kuningatar (säv. Keijo Hietikko, Toni Loimuneva, Hanna Kivistö, Miro Loimuneva, san. Keijo Hietikko, Toni Loimuneva, Hanna Kivistö, sov. Miro Loimuneva) GRF Records 2025: