Keiski & ENO.
Kesä on tanssialalla vuoden tärkein sesonki. Kun lavat avaavat ovensa, tanssikansa lähtee liikkeelle ja esiintyjät kiertävät Suomea lähes tauotta. Monelle artistille kesäkuukaudet ratkaisevat koko vuoden keikkatulon.
Mutta kuka tekee eniten töitä kesällä 2026?
Tanssiin.fi kävi läpi artistien ja orkestereiden julkaistut kesäkeikat ja laski yhteen kesä-, heinä- ja elokuun esiintymiset. Tulokset kertovat kovaa kieltään: kärjessä paahtaa yhtye, jonka kalenterissa on lähes joka päivä keikka.
Kyseessä on Tanssiin.fi:n tekemä epävirallinen laskelma julkaistuista kesäkeikoista ja muista esiintymisistä. Tarkoitus ei ole laatia absoluuttisen tarkkaa tilastoa, vaan vertailla eri artistien ja orkesterien kesän työmäärää ja keikkatahtia. Mukana voi olla pieniä heittoja suuntaan tai toiseen esimerkiksi päällekkäisten esiintymisten, kesäteatterien, festivaalien ja kalenterimuutosten vuoksi.
Vertailu antaa kuitenkin sangen hyvän kuvan Suomen suosituimpien tanssilavatähtien kesästä.
Kesän 2026 ylivoimainen ykkönen: Keiski & ENO
Supersuosioon viime ja tämän vuoden aikana noussut Keiski & ENO jättää kilpailijat taakseen.
Yhtyeen kalenterista löytyy:
- Kesäkuu: 23 keikkaa
- Heinäkuu: 26 keikkaa
- Elokuu: 21 keikkaa
Yhteensä: 70 keikkaa
Luku on suorastaan häkellyttävä. Käytännössä yhtye on tien päällä lähes joka päivä koko kesän ajan.
Kun moni artisti pitää ainakin viikon tai parin hengähdystauon, Keiski & ENO:n kalenteri näyttää lähes katkeamatonta keikkaputkea.
Yhtyeen karismaattinen keulahahmo Dimitri Keiski on jo maistanut menestystä muutenkin, sillä tanssiyleisö äänesti hänet vuoden 2025 suosituimmmaksi miesartistiksi.
Lue myös: He ovat Suomen 10 suosituinta miesartistia 2025 – tanssiyleisö äänesti
Jarkko Yli-Sikkilä hengittää niskaan
Listan kakkossijalla on ehkä joillekin yllättävä kokoonpano.
Jarkko Yli-Sikkilä & Soiva paahtaa kesän aikana peräti:
67 keikkaa
Vain kolme esiintymistä vähemmän kuin listaykkönen.
Yli-Sikkilän kesä on lähes yhtä hengästyttävä kuin Keiski & ENO:n. Heinäkuu on erityisen raju, sillä keikkoja kertyy lähes päivittäiseen tahtiin.
Henri Jokinen nousi aivan kärkeen
Jos joku voidaan nostaa tämän vertailun suurimmaksi yllätykseksi, se on Henri Jokinen & Desirée.
Kesän saldo:
59 keikkaa
Luku riittää koko vertailun kolmossijaan.
Moni olisi veikannut kärkeen tuttuja kestomenestyjiä, mutta nuori ja lahjakas Henri Jokinen on onnistunut rakentamaan yhden tanssikesän kovimmista keikkatahdeista.
Taikakuu ja Kari Hirvonen kovilla keikkamäärillä
Pitkän linjan tanssikansan suosikit pitävät toki pintansa.
Sekä Taikakuu että Kari Hirvonen yltävät samaan lukemaan:
56 keikkaa
Tämä kertoo paljon siitä, kuinka vahva asema molemmilla edelleen on tanssijärjestäjien keskuudessa.
Kyösti Mäkimattila ja Saija Tuupanen kärjen tuntumassa
Tanssilavojen kestotähtiin lukeutuvat myös:
Saijan kohdalla mukana on myös Kermankosken kesäteatterin esityksiä, jotka nostavat kokonaismäärää merkittävästi.
Silti yli 50 esiintymistä yhdessä kesässä on kova saavutus kenelle tahansa artistille. Saija on tänäkin tanssikesänä naisten ykkönen.
Antti Ahopelto yllättää
Antti Ahopelto & Etiketti tekee kesällä:
48 keikkaa
Luku nostaa yhtyeen aivan kärkipäähän ja osoittaa, että kysyntää riittää ympäri Suomen.
Antti paahtaa kesäkeikkoja naituna miehenä, sillä hän meni naimisiin toukokuussa: Antti Ahopelto kosi tanssilavalla ja meni nyt naimisiin – katso hääkuva
Sinitaivas ja Leif Lindeman pitävät pintansa
Myös pitkän linjan tanssisuosikit keräävät vahvat lukemat:
- Sinitaivas – 47 keikkaa
- Leif Lindeman & Rosette – 46 keikkaa
Molempien kohdalla kalenterit täyttyvät tutuista tanssilavoista ympäri Suomen.
Hurma edelleen vauhdissa
Hurma jatkaa vahvaa nousuaan.
Kesän saldo:
44 keikkaa
Yhtye kuuluu edelleen tanssilavojen kysytyimpiin nimiin.
Kake Randelin ei hidasta tahtia
Jos joku kuvitteli, että vuosikymmeniä Suomen suosituimpiin iskelmätähtiin kuulunut Kake Randelin, 71, olisi jo höllännyt tahtia, kesän 2026 keikkakalenteri kertoo muuta.
Randelin tekee kesä–elokuun aikana peräti 39 esiintymistä, mikä riittää aivan vertailun kärkipään tuntumaan. Kalenterista löytyy tanssilavojen lisäksi festivaaleja, kaupunkitapahtumia ja useita päiviä, jolloin artisti ehtii esiintyä jopa kahdessa eri tapahtumassa saman päivän aikana.
Kaken työtahti kertoo paljon hänen asemastaan suomalaisen iskelmän kestotähtenä. Vaikka listan kärjessä paahtavat nyt nuoremmat ja keski-ikäiset tanssilavojen työmyyrät, yleisöä riittää edelleen myös legendalle, jonka hitit ovat viihdyttäneet suomalaisia jo yli viiden vuosikymmenen ajan.
Lue myös: Kake Randelin liftasi Aake Kallialan kyytiin – musiikkivideolla huima suosio
Entä legendat ja kestosuosikit?
Useat tunnetut nimet jäävät tekevät kesällä tasaiseen tahtiin keikkoja, vaikka eivät aivan hurjimpiin määriin ylläkään.
- Heidi Pakarinen – 40 keikkaa
- Markku Aro & Diesel – 35 keikkaa
- Yölintu – 35 keikkaa
- Tomi Markkola & Kipinä – 33 keikkaa
- Finlanders – 33 keikkaa
- Komiat – 33 keikkaa
- Alina Liikola & Afrodite – 30 keikkaa
Lukemat eivät silti kerro koko totuutta, sillä osa esiintyjistä tekee runsaasti myös konsertteja, yksityistilaisuuksia tai pitää tarkoituksella pidempiä lomajaksoja.
Finlandersilla on 21.6.–19.7. perinteiseen tapaan lähes kuukauden mittainen loma, joten 33 keikkaa on todellisuudessa varsin kova saldo aktiivisille viikoille.
Souvarit on listan erikoisuus
Yksi mielenkiintoisimmista tapauksista on Lasse Hoikka & Souvarit.
Kesän saldo näyttää ensi silmäyksellä vaatimattomalta:
21 keikkaa
Todellisuudessa yhtye pitää kaksi poikkeuksellisen pitkää lomajaksoa:
- 1.–18. kesäkuuta
- 2.–30. elokuuta
Käytännössä Souvarit tekee 21 keikkaa vain noin 40 aktiivisen päivän aikana.
Työtahti on siis edelleen kova, vaikka kokonaismäärä jää kärjestä.
Entä hallitsevat tangokuninkaalliset?
Vertailu paljastaa myös kiinnostavan yksityiskohdan.
Hallitseva tangokuningatar Hanna Hirvonen tekee kesällä:
19 esiintymistä
Hallitseva tangokuningas Veeti Tikkanen:
13 esiintymistä
Luvut osoittavat, ettei tangokuninkuus automaattisesti tarkoita suurta keikkamäärää. Keikkamarkkina rakentuu edelleen pitkälti vuosien työn, tunnettuuden ja vakituisten orkesterikiinnitysten varaan.
Kesän 2026 keikkakuningaslista
Kyseessä on Tanssiin.fi:n epävirallinen vertailu. Keikkamäärät on laskettu artistien ja ohjelmatoimistojen julkaisemista kesäkalentereista. Tämä ei ole virallinen tilasto vaan suuntaa-antava katsaus tanssi- ja iskelmäalan kesän 2026 työmyyriin.
| Sija | Esiintyjä | Keikkoja |
|---|---|---|
| 1 | Keiski & ENO | 70 |
| 2 | Jarkko Yli-Sikkilä & Soiva | 67 |
| 3 | Henri Jokinen & Desirée | 59 |
| 4 | Taikakuu | 56 |
| 4 | Kari Hirvonen | 56 |
| 6 | Kyösti Mäkimattila & Ajaton Sointu | 54 |
| 7 | Saija Tuupanen | 53 |
| 8 | Antti Ahopelto & Etiketti | 48 |
| 9 | Sinitaivas | 47 |
| 10 | Leif Lindeman & Rosette | 46 |
| 11 | Hurma | 44 |
| 12 | Heidi Pakarinen | 40 |
| 13 | Kake Randelin | 39 |
| 14 | Markku Aro & Diesel | 35 |
| 14 | Yölintu | 35 |
| 16 | Finlanders | 33 |
| 16 | Komiat | 33 |
| 16 | Tomi Markkola & Kipinä | 33 |
| 19 | Alina Liikola & Afrodite | 30 |
| 20 | Johanna Rantsi & Mojova | 25 |
| 20 | Arto Nuotio, Jussi Lammela & Hariolax | 25 |
| 22 | Lasse Hoikka & Souvarit | 21 |
| 23 | Eija Kantola | 19 |
| 23 | Hanna Hirvonen | 19 |
| 25 | Veeti Tikkanen | 13 |
Kun heinäkuun lämpimät illat koittavat ja tanssilavojen parketit täyttyvät, nämä artistit viettävät kesänsä kirjaimellisesti tien päällä.
Yhden nimi nousee kuitenkin ylitse muiden: Keiski & ENO on kesän 2026 kiistaton keikkakuningas.









