Markku Aro.
Markku Aro, 75, viettää vauhdikasta syksyä.
Iskelmälegendan kalenteri pursuaa niin tanssilavakeikkoja kuin televisiota.
Tanssiin.fi uutisoi aiemmin, että Markku on uusi Elämäni biisi -tähti. Tanssikansan laulajasuosikkia nähdään suorissa tv-lähetyksissä koko syksyn ajan Yle TV1:llä 13. syyskuuta alkaen lauantai-iltaisin.
Tutuista tähtiartisteista mukana jatkavat Diandra, JP Leppäluoto, Lauri Mikkola ja Suvi Teräsniska. Markun lisäksi uusina tähtinä tv-hitissä aloittavat euroviisuedustaja ja ääninäyttelijä Henri Piispanen sekä soul-yhtye Punomon laulaja Johanna Rauma.
”Oli yllätys ja kunnia saada kutsu Elämäni biisiin. On hienoa tavata loistavia soittajia ja nuoria eturivin laulajia. Ajattelin vielä kerran haastaa itseni ja antautua musiikin syövereihin”, Markku Aro kuvaili tunnelmiaan.
Lue myös: Jättiyllätys: Markku Aro on Elämäni biisi -tv-hitin uusi tähti

Markku on kieltäytynyt tosi-tv-ohjelmista
Markku on tehnyt huikean ja pitkän uran musiikkimaailmassa.
Vuosikymmenten varrella hän on luonnollisesti saanut lukuisia pyyntöjä osallistumisesta erilaisiin tv-ohjelmiin. Markku on kuitenkin ollut tyrmäävällä linjalla: hän on sanonut kaikkiin tosi-tv-pyyntöihin tiukasti ei.
”Selviytyjiin on kysytty. En lähtenyt, olisin kuollut sinne viidakkoon, Markku virnisti Katso-lehdelle.
”Televisioon menevät sellaiset, jotka eivät ole ammattilaisia, ja he haluavat julkisuutta.”
Lue myös: Markku Aro yllättää uudella levytyksellä: ”Haluan elää ajassa”
Toki Markku on kisannut television musiikkiohjelmissa, kuten taannoisessa superusuositussa BumtsiBumissa montakin kertaa.
Ja moni muistaa varmasti, kun Markku nähtiin Tähdet tähdet -ohjelman toisella tuotantokaudella vuonna 2015. Iskelmätähti joutui venymään ohjelman formaatin mukaisesti jopa punk-tulkintaan.
”Mä en ymmärrä siitä yhtään mitään”, Aro tuskaili.
Suomi-musiikin genressä oli sentään helpompaa, ja Markku tulkitsi iloisesti Junnu Vainion Käyn ahon laitaa -klassikon.










