
Mikko Mäkeläinen kertoo nauttineensa aikuisten lomamatkasta rakkaan vaimonsa kanssa etelän kuuman auringon alla.
Suosittu laulaja lomaili Kroatiassa. Tällä kertaa lapset jätettiin kotiin ja hyvään hoitoon. Mikko myöntää, että keikkatähden ja perheenisän elämä on välillä tiukkatahtista.
”Lapsiperhearki ja arjen pyörittäminen on rankkaa hommaa, välillä siinä unohtaa täysin itsensä ja omat voimavarat. Onhan lapset ihania mut välillä on hyvä pitää myös pieni tauko heistä, jotta pystyy taas tarjoamaan heille ihania hetkiä ja olemaan itse paremmin läsnä”, Mikko, 40, kuvailee sosiaalisessa mediassa.
”Joten: viime viikolla tuli käytyä pienellä minilomalla Kroatiassa ja ihan vaan kaksin. Aivan huikea paikka ja reissu.”
Turussa perheensä kanssa asuvalla laulajalla on kolme tytärtä.
”Tossun alle menevää iskelmää”
Rakkaudelliseen teemaan sopii hyvin myös perjantaina julkaistu uusi kappale. Mikon uutuussinkku on nimeltään Meidän rakkaustarina. Hän on itse säveltänyt kappaleen, sanat ovat Mikon ja Kalle Kulmalan, sovitus Mikon ja Henri Lepän.
”Sen verran voin avata, että on ihan törkeen hyvä”, Mikko nauraa.
”Tossun alle menevää iskelmää nostalgiameiningillä.”
Lue myös: Mikko Mäkeläinen teki upean laulun tyttärilleen: ”He ovat elämäni ilo ja valo”
Mikko juhlisti 20-vuotista uraansa ja omia 40-vuotispäiviään tammikuussa (2022) Onneni-nimisellä albumilla.
”Halusin tehdä tällä kertaa levyn, jossa pääsen myös toteuttamaan itseäni laulujen kirjoittajana”, kaikki albumin laulut säveltänyt Mikko totesi.
”Vaikka laulut ovat henkilökohtaisia tarinoita elämästäni, niin ne ovat silti myös aiheita, joita jokainen käy läpi omassa elämässään.”











