
Ränssin Kievarin kesäteatterissa Jyväskylässä sai ensi-iltansa juhannusaattona, 20. kesäkuuta Paula Koivuniemen, 78, elämästä ja urasta kertova musiikkinäytelmä Aikuinen nainen.
Esityksen päätähtenä nähdään tangokuningatar Saija Tuupanen, joka tulkitsee lavalla tummassa peruukissaan koko kansan rakastamaa iskelmälegendaa.
”Paula Koivuniemen roolin esittäminen on minulle todellinen unelmien täyttymys. Olen aina ihaillut häntä ja hänen laulujaan, ja nyt pääsen esittämään niitä vieläpä näin laajasti yleisön edessä”, Saija fiilisteli ennen loppuunmyytyä ensi-iltaa.
Lue myös: Nyt puhuu Paula Koivuniemen poika – iloitsee äitinsä kunnianosoituksesta
Aikuinen nainen kertoo Paula Koivuniemen tarinan isänsä orkesterissa aloittaneesta nuoresta laulajasta ja hänen urastaan monine menestyskappaleineen. Koivuniemen lukuisat kestohitit, kuten Perhonen, Sata kesää tuhat yötä, Tummat silmät ruskea tukka ja Luotan sydämen ääneen, ovat piirtyneet suomalaisten sydämiin.
Tuupasen lisäksi rooleissa nähdään Marita Taavitsainen, Merja Kuisma, Anna-Maija Ojansivu, Juse Venäläinen, Kristian Ijäs ja Tarmo Pennanen sekä lapsinäyttelijä Moona Elorinne.
Laulunäytelmän on käsikirjoittanut ja ohjaa Juse Venäläinen, koreografiasta vastaa Merja Kuisma ja musiikin johtamisesta Koivuniemen poika Toni Lehti. Esitysten tuottajana toimii J. Jalkanen Oy.
KATSO Saijan tyylinäyte videolta:
Paula hehkui punaisissaan eturivissä
Ensi-ilta sujuikin aurinkoisessa perjantai-illassa upeasti.
”Huhhuh! Mie oon niin fiiliksissä eilisestä!” Saija hehkutti.
”Meidän kesäteatterin näyttämöllä loistaa ihan huikea porukka! Upeat näyttelijät, taitavat muusikot, ainutlaatuinen miljöö ja huippu tuotantotiimi!”
Ensi-iltaa kunnioitti luonnollisesti myös itse Paula Koivuniemi. Paula saapui esitykseen manageri Joona Jalkasen kanssa ja istui eturivissä. Iskelmälegenda oli pukeutunut värikkäästi ja naisellisesti kukkapaitaan ja punaiseen kevyttoppatakkiin ja housuihin.

Paikallaolijat kertovat, että Paula eläytyi elämästään kertovaan esitykseen ja antoi tunteidensa näkyä. Tunteet vaihtuivat liikutuksesta nauruun. Lavoilta väistynyt laulaja näytti välillä herkistyneeltä, kun tuttu laulu soi lavalla. Musiikkinäytelmän hauskat kohtaukset saivat Paulan hymyilemään leveästi.
Paulan tunteet vaihtuivat liikutuksesta nauruun
Esityksessä nähdään lukuisia hahmoja Koivuniemen elämän varrelta, muun maussa Ilkka ”Ike” Kanerva sekä Jorma Pulkkinen.
Lopussa Paula pyydettiin kukkien jaon yhteydessä lavalle esiintyjien väliin suurten suosionosoitusten siivittämänä. Häkeltynyt legenda pyyhki silmiään ja vuoroin nauroi.
Hän halasi lämpimästi muun muassa Marita Taavitsaista ja Saija Tuupasta ja poseerasi kuvissa yhdessä Joona Jalkasen kanssa.
Lue myös: Saija Tuupasen rakkausjuhannus: ”Oon odottanut tätä hetkeä”

Paulan oma poika vastaa musiikista
Aikuinen nainen -musiikkinäytelmän musiikista vastaa Paulan oma poika Toni Lehti, 55.
”Äitini on kulkenut pitkän uran musiikkimaailmassa ja jättänyt lähtemättömän jäljen suomalaiseen sielunmaisemaan laulujensa kautta. On hienoa, että häntä kunnioitetaan nyt tällaisen esityksen kautta”, Toni iloitsi.
Lue myös: Paula Koivuniemi poseeraa poikansa kanssa – harvinainen kuva julki
Toni on Paulan ainoa lapsi. Paula oli 1969-75 naimisissa Harri Lehden kanssa.
Ränssin Kievarin kesäteatteri viettää 35-vuotisjuhliaan tänä kesänä. Aikuinen nainen -esityksiä on yhteensä 23 kappaletta heinäkuun 27. päivään saakka.