
Viihdelegenda, ikinuori laulaja ja näyttelijä Pirkko Mannola, 84, vietti lauantai-iltaa Helsingin Olympiastadionilla hyvässä seurassa.
Pirkko oli katsomassa Kaija Koon mahtipontista stadionkonserttia.
Mannola on kihloissa entisen jääkiekkovaikuttaja Göran Stubbin, 88, kanssa, joka on kokoomuksen presidenttiehdokkaan ja ex-pääministeri Alexander Stubbin, 55, isä.
Niinpä Pirkko poseeraakin olympistadionilla Alexanderin julkaisemissa somekuvissa.
”Täksi illaksi Pirkko vaihtoi nuorempaan Stubbiin. Kaija Koo aina loistava”, Alexander Stubb päivitti sosiaalisessa mediassa.
Pirkko ei ole ottanut suoraa kantaa presidenttiehdokkuuteen muuta kuin sanomalla olevansa ”hieman jäävi” arvioimaan Alexanderia.
”Hyvä ehdokas”, Pirkko naulasi MTV:n haastattelussa.
Lue myös: VIDEO: Pirkko Mannola, 80, palaa estradeille: ”Paritanssi on hieno laji”
Pirkko ihailee Göranin vanhenemista
Joulukuussa 85 vuotta täyttävä Pirkko on tehnyt pitkän uran niin missinä, laulajana kuin näyttelijänä. Hänet kruunattiin Miss Suomeksi 65 vuotta sitten, vuonna 1958.
Mannolan ex-aviomies, elokuvaohjaaja Åke Lindman menehtyi 2009. Pirkko ja Göran Stubb kihlautuivat 2016 ja muuttivat yhteen 2023.
”Me tulemme hyvin toimeen Göranin kanssa. Meillä on samanlainen ajattelutapa ja huumori”, Pirkko kuvaili Iltalehdessä keväällä 2023.
”Ihailen, miten Göran vanhenee. Hän on sinnikäs. Göran menee joka aamu kuntopyörän päälle, minä en tee sitä joka aamu.”
Pirkko sairastui rintasyöpään 2019, mutta nopea leikkaus auttoi.
Pirkko ja Eino Grön tähdittävät juhlakiertuetta
Tänä syksynä Pirkko Mannola palaa laululavoille ainutkertaisten juhlakonsertien merkeissä yhdessä toisen iskelmälegendan, Eino Grönin, 84, kanssa.
Mannola ja Grön juhlistavat Edelleen estradilla -kiertueensa merkeissä 85-vuotissyntymäpäiviään ja esittävät yleisölle eri vuosikymmenten suosikkikappaleita juhlaorkesterin kera. Eino täyttää 85 vuotta ensi tammikuussa (2024).
Konserttien juontajana toimii Markku Veijalainen.
Lue myös: Ikäviä uutisia: Eino Grön, 84, sai lääkäriltä tiukan tuomion
Kiertue käynnistyy lokakuussa ja ulottuu ensi keväälle 2024 asti.
Mannola ja Grön ovat tehneet vuosien aikana paljon yhteistyötä keskenään. Jo 1960-luvun alussa he muun muassa esiintyivät samassa elokuvassa ja levyttivät kaksi yhteistä laulua.