
Vuoden 2019 tangokuningas Johannes Vatjus käy läpi avioeroa, kertoo tuore Seiska-lehti.
Johannes, 42, on hakenut avioeroa yksin syyskuun alussa Oulun käräjäoikeudesta. Avioeron harkinta-aika kestää maaliskuulle. Johannes ei kiistä eroa lehdelle, mutta ei halua sitä sen enempää kommentoidakaan.
Tangokuninkaan koti on Haapavedellä, Pohjois-Pohjanmaalla. Perheeseen kuuluu vaimo ja kahdeksan lasta. Perhe ei ole esiintynyt julkisuudessa.
Johannes sen sijaan on kertonut julkisuudessa vanhoillislestadiolaisesta taustastaan.
Lue myös: Kahdeksan lapsen isä Johannes Vatjus IL:ssä: ”Jätin lestadiolaisuuden artistiurani takia”
Johannes uskonnosta: ”Peikko olkapäiltä pois”
Johanneksen tausta nousi esiin, kun haapaveteläisestä hirsitalojen myyjästä kruunattiin tangokuningas heinäkuussa 2019. Silloin hän avasi uskonhistoriaansa ja kertoi eronneensa vanhoillislestadiolaisuudesta 2016.
”Se vaikuttaa esiintymisessä hirveän paljon jos miettii, että mitä muut ajattelevat. Jos sinulla on sellainen risti kannettavana. Silloin taiteilijasielu pääsee paremmin vapauksiin, kun peikko on olkapäältä pois ja luovuus pääsee esiin”, Vatjus totesi Iltalehdessä.
Vatjus kertoi kokeneensa, että ”se uskonto ei passaa hänelle eikä ole hänen luonteelleen sopivaa”.
Lue myös: VIDEO: Johannes Vatjus nauttii keikkailusta: ”Sieluni on kotona, kun saan olla ihmisten kanssa”
Johannes vaihtoi tanssilavat oopperaan
Johannes on nyttemmin vaihtanut tanssilavat klassisen musiikin maailmaan ja oopperaan. Tanssiin.fi on uutisoinut tangokuninkaan menestyksestä Suomen Kansallisoopperan tenorina, minne hän pääsi harjoittelijaksi koronasyksynä 2020.
Viime keväänä (2022) Johannes jättäytyi oopperasta vapaaksi taiteilijaksi, teki kesällä muutamia tanssikeikojakin, mutta tänä syksynä tie on vienyt taas tiukemmin oopperalavalle.
Marraskuussa saa ensi-iltansa Kansallisoopperan uusi CircOpera 2.0 -teos, joka yhdistää nykysirkusta oopperamusiikkiin. Johannes vetää tenorin roolin.
”Haikeutta on ilmassa” –Johannes Vatjus
Johannes ilmoitti lokakuun puolivälissä ajelevansa viimeiselle tanssikeikalle vähään aikaan.
”Haikeutta on myös ilmassa. Iso keikka on tämä nyt mulle kun vetäydyn tanssipaikoilta oopperatöiden lisääntyessä. Kiitos teille kaikille jotka olette jaksaneet tukea ja olla mukana tällä matkalla. En unohda teitä. Nähdään konserteissa ja oopperassa. Ja tietenkin kesälavoilla viimeistään”, Johannes tiedotti somessa.
Lue myös: Oopperaan kotiutunut Johannes Vatjus tykkää yhä tanssittaa – luvassa muutosten tuulia
”Olen kiitollinen tangokruunusta”
Tangokuninkuudesta Johannes on kuitenkin aina ollut hyvin kiitollinen ja ylpeä.
”Ylipäätään tangovoitto on ollut minulle musiikkiuralla ponnahduslauta ja ilman sitä en varmasti olisi oopperassa mukana. Olen siitä tosi kiitollinen. Matka on ollut mielenkintoinen kauttaaltaan, kasvattanut ihmisenä paljon ja opettanut näkemään asioita eri valossa. On erittäin suuri rikkaus, että sen olen saanut kokea!”
Lue myös: Ikävä uutinen: Kyösti Mäkimattila hakee avioeroa
Johannes Vatjus on lyhyen ajan sisällä toinen tangokuningas, jonka avioerosta uutisoidaan. Lokakuun alussa kerrottiin vuoden 2013 tangovoittaja Kyösti Mäkimattilan, 46, hakevan yllättäen avioeroa vaimostaan. Ero on ollut vireillä kesäkuusta lähtien.












