
Kirsi Ranto on tehnyt tänä vuonna väkevän paluun levyttävänä artistina.
Kirsi, 46, on vuoden 1998 tangokuningatar, joka julkasi maaliskuussa yllättäen uuden tangosinglen. Hän kuvaili luottavansa hiljaisen tangon puhuttelevaan voimaan.
Rannon edellisestä levytyksestä ehti kulua 15 vuotta.
Kirsi julkaisi maaliskuun alussa ensimmäisen singlen Täysikuu syksyllä 2025 julkaistavalta Tango-nimeä kantavalta albumiltaan.
Musiikillisille juurilleen paluun tekevä Ranto yhdistää levyllä voimansa aviomiehensä, tuottaja-säveltäjä Mika Toivasen kanssa.
Lue myös: Yllätys! Kirsi Ranto levytti 15 vuoden tauon jälkeen: ”Tango palautti ääneni”
Tango on ”liikuttanut ja lohduttanut” Kirsiä
Nyt Kirsi Ranto jatkaa klassikkotangojen julkaisua, vaan millä tyylillä? Tiedotteen mukaan tangokuningattaren ”aistikas ja puhutteleva laulutyyli sekä musiikin tuotanto ovat todella seisauttavia”.
Perjantaina 2. toukokuuta julkaistu Soi maininki hiljainen on monille tuttu, rakas tango – niin myös laulajalle itselleen.
”Elämästäni kuoli viime vuonna kolme tärkeää ihmistä” –Kirsi Ranto
”Soi maininki hiljainen on minulle yksi rakkaimmista tangoista”, Kirsi sanoo.
”Se on pysynyt elämässäni elävänä kaikki nämä vuodet, ja liikuttanut ja lohduttanut minua lukemattomia kertoja, etenkin viime vuonna, kun elämästäni kuoli kolme tärkeää ihmistä. Nyt soi enää maininki hiljainen.”
Lue myös: Kirsi Ranto vaihtoi nimensä – enkelioppia jakava tangokuningatar on nyt Deepthi
KUUNTELE Kirsi Ranto Soi maininki hiljainen (säv. Friedrich Bruk, san. Juha Vainio, sov. Mika Toivanen) Magnum Music 2025:












