Katja Esle ja Jani Niemi voittivat TangoMaestro 2026 -laulukilpailun.
Vuoden 1999 tangoprinsessa Katja Esle on voittanut valtakunnallisen TangoMaestro-tangolaulukilpailun naisten sarjan. Miesten sarjan voittajaksi lauloi Jani Niemi Kangasalta.
Kymmenettä kertaa järjestetyn kilpailun finaali käytiin Savonlinnan Kulttuurikellarilla lauantaina 17. lokakuuta. Kaksivaiheisessa loppukilpailussa mittelivät viisi naista ja viisi miestä eri puolilta Suomea.
Naisten sarjassa toiseksi sijoittui Satu Nyqvist Jyväskylästä ja miesten sarjassa Johan Ekman Vaasasta. Finalistit oli valittu toukokuussa Savonlinnassa järjestetyssä semifinaalissa, johon osallistui noin 70 laulajaa.

Haastavat tangot koettelivat finalisteja
Järjestäjät luonnehtivat TangoMaestroa Suomen vaativimmaksi kevyen musiikin laulukilpailuksi. Kilpailussa vaalitaan suomalaista tangoperinnettä ja tyylinmukaista tulkintaa.
Jokainen finalisti oli valmistellut loppukilpailuun oman sarjansa yhden pakollisen tangon sekä kolme arvottua tangoa. Kappaleita harjoiteltiin kuusihenkisen, akustisen TangoMaestro Orchestran kanssa finaalia edeltävänä päivänä laulajien toivomissa sävellajeissa.
Finaalin ohjelmassa kuultiin kaikkiaan 32 suomalaista tangoa.
Kilpailun taiteellinen johtaja ja tuomariston puheenjohtaja Matti Taskinen kiittää molempien sarjojen voittajien ja toiseksi sijoittuneiden taitoa hallita tangon haastavaa fraseerausta. Järjestäjien mukaan kärkisijoille laulaneet vakuuttivat sekä tuomariston että yleisön tekstilähtöisillä ja elävillä tulkinnoillaan.
Orkesterin kapellimestarin ja tangojen sovittajan Matti Makkosen mukaan kaikkien finalistien kanssa oli erinomaisen luontevaa työskennellä.

Tangoprinsessasta lauluntekijäksi
Katja Eslellä on tangosta pitkä kokemus. Hän saavutti Seinäjoen Tangomarkkinoilla ensimmäisen tangoprinsessan tittelin vuonna 1999, ja sittemmin ura on vienyt monenlaisille esiintymislavoille.
Laulamisen rinnalla Esle työskentelee säveltäjänä, sanoittajana, sovittajana ja tuottajana. Hän on menestynyt myös sävellys- ja sanoituskilpailuissa: voittoja on kertynyt muun muassa Tangomarkkinoilta vuonna 2016 sekä Suomalainen Iskelmä -kilpailusta vuonna 2024.
Tänä vuonna Esle on julkaissut uuden version Tangomarkkinoiden vuoden 2016 sävellys- ja sanoituskilpailun voittajakappaleesta Sinua rakastetaan. Tällä kertaa sovitus kulkee tangosta kohti elokuvallisia tunnelmia.
Esle kuvailee kappaletta voimalliseksi tunteiden ilmaukseksi, jonka sanoma on kirjoitettu kuulijan lohduksi ja kannustukseksi.
Nykyisin hän keikkailee oman Eleganza-yhtyeensä kanssa. Glamourkokoonpanossa soittavat myös diplomiviulisti Silja Lassila sekä pianisti ja Eslen laulunkirjoituskumppani Maiju Oja. Ohjelmistossa tuliset tangot kohtaavat romanttisen elokuvamusiikin ja pehmeän jazzin.
Kuuntele Katja Esle Sinua rakastetaan 2026:
Keväällä tangolevy ja kiertue
TangoMaestro-voitto saa jatkoa myös levyllä ja konserttilavoilla.
Kilpailun tiimoilta on määrä julkaista keväällä 2027 tangolevy. Sen jälkeen käynnistyy TangoMaestro Orchestran levynjulkaisukiertue eri puolilla Suomea. Esle on mukana myös kiertueella.
Savonlinnan finaalin tuomaristossa istuivat Taskisen ja Makkosen lisäksi Peter Nyman, kitaristi ja musiikkitieteilijä Toni Taskinen sekä aiemmin TangoMaestroiksi valitut Eija Kettunen ja Timo Uusikylä.
Aarno Cronvallin juontamaa finaalia seurasi täysi salillinen yleisöä. Kannustajia oli saapunut Savonlinnaan eri puolilta Suomea.
Katso Katja Eslen finaaliesitys TangoMaestrossa, Toivo Kärjen klassikkotango Tule hiljaa:












