Teemu Roivainen Vaatekaapin vallankumous -ohjelmassa. Kuva: Nelonen.
Teemu Roivainen, 40, on vuoden 2014 tangokuningas ja tanssikansalle tuttu suosikkiartisti, joka keikkailee Energia-yhtyeensä kanssa.
Teemu on myös tuttu television viihdeohjelmista. Hän osallistui vuoden 2023 syksyllä Nelosella esitettyyn Selviytyjät Suomi -tosi-tv-ohjelmaan, jonka hän voitti.
Keväällä 2024 Roivainen osallistui Nelosen Tähdet, tähdet -kilpailuohjelman 8. tuotantokaudelle. Tangokuningas pääsi finaaliin ja sijoittui tv:n laulukisassa kolmanneksi Hanna Kinnusen ja Riku Niemisen jälkeen.
Hänet nähdään myös syksyllä 2026 Petolliset-ohjelmassa.
Nyt Teemu nähdään taas Nelos-kanavalla, tällä kertaa uudessa Vaatekaapin vallankumous -ohjelmassa, joka tulee televisiosta tiistai-iltana, 20. lokakuuta.
Teemu tv:ssä: ”Vaatekaappini toistaa itseään”

Vaatekaapin vallankumous -sarjassa kahdeksan tunnettua suomalaista saa apua arkipukeutumiseen stylistien Maryam Razavin, Meri Milashin ja Valtteri Rantasen avulla. Ohjelman juontaa Marja Hintikka.
Stylistit esittelevät julkkisvieraalle kaksi 33 vaatteen kapselivaatekaappia: toinen niistä on kasattu hänen omasta vaatekaapistaan, ja toinen uusi vaatekerrasto on hankittu kaupasta. Jakson lopussa selviää kumpi stylisti onnistui tehtävässään paremmin?
Tangokuninkaan jaksossa tule selväksi, että Teemu todella tietää mistä tykkää ja tuppaakin hankkimaan aina niitä samoja vaatteita. Identtisiä housuja ja paitoja on vaatekaapissa kymmeniä, mutta Teemu haluaisi pukeutua arjessa vähän monipuolisemmin.
”Kun löydän jotain mielenkiintoista päällepantavaa, niin saatan ostaa niitä kerralla vaikka kymmenet samanlaiset eli mun vaatekaappi aikalailla toistaa itseään”, Teemu myöntää tv:ssä.

84 prosenttia Roivaisen vaatekappaleista on mustia
Teemun vaatekaappi kätkee sisälleen synkkäsävyisen yllätyksen. Värit puuttuvat vaatteista, ja 84 prosenttia kaikista iskelmälaulajan vaatekappaleista on mustia. Tismalleen samanlaisia farkkujakin löytyy kahdeksan paria.
Lue myös: Teemu Roivainen yllättää: levytti iloisen kaatolaulun
Stylisti hankkiikin Teemun pyynnöstä hänelle värikkäämpiä vaatteita tarjolle Prismasta.
Jakson lopussa selviää, kelpaavatko uudet hankinnat tangokunkulle vai pidättäytyykö hän oman kaappinsa kuteissa.
Vaatekaapin vallankumous Nelosella ja Ruudussa tiistaisin klo 20.00. Uusin jakso katsottavissa maksullisella Ruutu+-tilauksella.












