
Tähdet, tähdet -laulukilpailu päättyi televisiossa sunnuntaina (26.5). Nelosella nähdyssä jännittävässä finaalilähetysessä lauloi kolme loppukilpailijaa: näyttelijä-radiojuontaja Hanna Kinnunen, näyttelijä Riku Nieminen ja tangokuningas Teemu Roivainen.
Ohjelman tuomareina olivat Lilli Paasikivi, Juuso Mäkilähde ja Sami Yaffa, ja sen juonsi Susanna Laine. Voittajan eli tähtien tähden valitsi studioyleisö. Tulokseen laskettiin koko kauden äänet yhteen.
Leikkimielinen ja suosittu tv-kisailu päättyi lopulta Hanna Kinnusen voittoon. Riku Nieminen tuli toiseksi ja Teemu jäi kolmanneksi.
”On ollut hurja matka. Olen oppinut itsestäni ihan valtavasti”, Teemu kuvaili fiilistään.
Lue myös: Ex-teinirakas kannustaa Teemu Roivaista villisti tv:ssä – tuomari puhuu kyrsästä

Teemu veti musikaalinumeron komeasti
Finaalijaksossa kuultiin upeita tulkintoja tutuista kappaleista, sillä kukin finalisti oli valinnut esitettäväkseen kaikkien aikojen oman suosikkikappaleensa.
Riku esitti kyynelsilmin Rauli ”Badding” Somerjoen Valot, Hanna lauloi sähkökitaraakin soittaen Brandi Carlilen The Story -kappaleen ja Teemu tulkitsi Phantom of the Opera -musikaalin legendaarisen tunnussävelmän.
”Tekisi mieli huutaa ja itkeä”
teemu roivainen
Tangokuninkaan teatraalinen esitys oli komea, näyttävä ja vaikuttava. Hän sanoi halunneensa haastaa itseään kunnolla ja ”räjäyttää viimeinen pommi”.
”Annoin kaikkeni!” Teemu totesi.
”Upea olo. Tekisi mieli huutaa ja itkeä, kaikkea yhtä aikaa.”

Tuomaritkin olivat vaikuttaneita Teemun oopperatulkinnasta.
”Spektaakkelimainen lopetus. Mahtavaa!”
Hanna Kinnusen rokkibiisi sai kuitenkin tuomarit vieläkin innostuneemmiksi. Hannaa kehuttiin ”jumalaiseksi”.

Sami Yaffa kehui Teemun viisuvetoa ”älyttömäksi”
Lisäksi kilpailijat muistelivat kuljettua Tähdet, tähdet -matkaa esittämällä uudelleen edellisistä jaksoista parhaaksi valitsemansa kappaleen. Teemu esitti Conchita Wurstin Euroviisuhitin Rise Like A Phoenix.
”Itsevarmuutesi on kehittynyt. Oli älytöntä menoa”, Sami Yaffa kehui Teemun vetoa.
”Luotit ääneesi. Laitoit siihen kaiken tulkintasi. Sieltä se feeniks nousi todella leveille siiville tänä iltana”, Lilli Paasikivi ylisti.
”Eka vetosi oli käänteentekevä. Tämä oli vielä parempi kuin edellinen. Kuin miehekäs, lämmin halaus”, Juuso Mäkiahde tunteili.
Lue myös: Oho, Teemu Roivainen julkaisi esimakua kuumasta tv-tyylistään – katso kuva

Kake Randelin istui yleisössä
Nelosen Tähdet, tähdet -musiikkiohjelmassa oli mukana iso joukko julkisuudesta tuttuja henkilöitä: räppäri Paleface, muusikko Kake Randelin, viihdetaiteilija Helena Lindgren, juontaja ja näyttelijä Hanna Kinnunen, näyttelijä Riku Nieminen, ex-missi ja sometähti Sara Chafak, laulaja Jennika Vikman, näyttelijä ja muusikko Malla Malmivaara, muusikko Tidjân Ba, mentalisti Noora Karma ja laulaja Teemu Roivainen.
Lue myös: Fanit suivaantuivat Kake Randelinin putoamisesta tv-kisassa: ”Väärin meni”
Ensimmäisenä ohjelmasta putosi huhtikuun lopulla yllättäen iskelmätähti Kake Randelin. Kake istui yleisössä seuraamassa finaalia muiden kisailijoiden kanssa.








