
Jarkko Honkanen, 49, on tanssikansalle tuttu lappilainen laulaja ja monipuolinen muusikko, joka on viihdyttänyt jo parikymmentä vuotta.
Tanssiin.fi tapasi rennon ja iloisen artistin Saariselän tunturimaisemissa Pohjois-Lapissa. Seutu on Kemijärvellä syntyneelle Jarkolle rakasta ja muistorikasta, sillä hän teki elämänsä ensimmäisen tanssikeikan juuri Saariselällä vuonna 2004.
Sitä aiemmin hän oli musisoinut erilaisissa rokkipumpuissa. Moni saattaa muistaa Jarkon myös rautalankayhtye The Beatsin solistina – ja vielä useampi tunnistaa hänet suositusta tv-sarjasta Taivaan tulet. Kemijärvelle sijoittuva sarja pyöri TV2:lla 2007–14, ja Jarkko esitti musiikkiaan useaan otteeseen sarjassa.
Jarkko kertoo kuulumisiaan Tanssiin.fi:n videohaastattelussa, jonka voit katsoa tämän artikkelin lopusta. Video on kuvattu legendaarisissa Laanihovin Monotanseissa kevättalvella 2022.
Jarkko: ”Tunnen iskelmämusiikin omakseni”
Jarkko Honkanen vaihtoi iskelmään 2004. Ensin hän lauloi Pohjantähti-orkesterissa, kunnes sen nimi vaihtui Taigaan 2009.
Mutta se ensikeikka on piirtynyt syvälle miehen mieleen. Hän virnistää, etteipä tiennyt kolmekymppinen nuorimies Saariselän Kylpylähotellissa kahdeksantoista vuotta sitten lavan takana jännittäessään, mitä elämälle on laulajan varalle suunnitteilla.
Tuolloin koko tanssikuvio oli nuorelle miehelle uutta ja Jarkko nauraa, ettei hän edes tiennyt, että tanssikappaleita on tapana esittää aina kahden verran samaa lajia.
”Jotain olen sen jälkeen oppinut. Mutta siitä se alkoi, kiersimme tuntureita ja valuimme pikkuhiljaa etelään päin. Tunnen iskelmämusiikin omakseni”, Jarkko alleviivaa.
”Ennen kaikkea olen kuitenkin asiakaspalvelija ja teen töitä ihmisille, jotka tulevat keikoilleni.”
Jarkko humppasi appiukkonsa Lasse Hoikan kanssa
Saariselällä Jarkko on keikkaillut sittemmin paljon. Esimeriksi Laanihovin Monotansseissa hän tanssitti välillä viikkoja kerrallaan kymmenisen vuotta sitten.
”Tää onhan tunnettu Laanihumppa Kova tee ja monojumppa Täällä kainostella ei Monot vinoon, hellurei! Villi tunne tarttuu, aistit aukeaa” –Jarkko Honkasen sanoitus Laanihumpassa
”Ja Lassen kanssa lauloimme ja levytimme Laanihumpan”, Jarkko viittaa appiukkoonsa Lasse Hoikkaan, Souvareiden tähtisolistiin.
Souvarit-orkesterin urakin alkoi juuri täältä, Laanilan monotansseista 1980-luvulla.
KATSO Lasse Hoikka & Jarkko Honkanen: Laanihumppa (san. Jarkko Honkanen, säv. Tero Ylisirkka, sov. Pauli Ruuskanen):
”Aijai, kun pääsee suvi-Suomea kiertämään…”
Jarkko iloitsee vihdoinkin piristyneestä keikkatarjonnasta. Hän sanoo, että Taiga-orkesterin kanssa loppukesä näyttää jo hyvältä ja syksyn keikkatilanne suorastaan erinomaiselta.
”Pikkuhiljaa piristyy. On mahtava päästä uudestaan näkemään ihmisiä. Kaikki ovat vapautuneita ja haluavat päästä taas tanssimaan ja pitämään hauskaa”, Jarkko ihastelee.
”Ja sitten, kun pääsee taas suvi-Suomea kiertämään… se makkaran tuoksu ja kellohameet heilahtaa. Aijai!”
”Polttoaine on ihanan kallista!”
Vain hurjasti kohonnut polttoaineen hinta kismittää keikkailijaa.
”Hah, Sprintteri syö ja maksaa paljon. Ihanan kallista!”
Rovaniemellä Nina-vaimonsa, kolmen kouluikäisen poikansa ja kultaisen noutajan Paten, 4, kanssa asuva Jarkko täyttää ensi lokakuussa pyöreitä vuosia, kun 50 vuotta tulee mittariin. Juhlia on tavalla toisella luvassa. Tarkka merkkipäivä on 24.10.
”Harkinnassa vielä se lopullinen tapa… konsertti tai kiertue”, Jarkko aprikoi.
”Paras lahja olisi ulkomaanmatka 50-vuotispäiväksi. Perheen kanssa Kroatiaan vaikka. Ja terveys.”
KATSO Jarkko Honkasen videohaastattelu: