Kirka.
Kirka eli oikealta nimeltään Kirill Babitzin oli Suomen suosituimpia iskelmälaulajia, ja hänen levyjään on myyty yli miljoona kappaletta.
Kirkalle myönnettiin uransa aikana viisi Emma-palkintoa, ja hänen uransa kesti miltei keskeytyksettä yli 40 vuotta.
Moni muistaa Kirkan läpimurtokappaleen Hetki lyö (1967) sekä lukuisat 1970-luvun hitit kuten Leijat ja Varrella virran. Kirka nousi uuteen menestykseen 1984, jolloin hän edusti Suomea Eurovision laulukilpailussa kappaleella Hengaillaan. Vuonna 1988 Kirka voitti Syksyn sävel -kilpailun kappaleella Surun pyyhit silmistäni ja samanniminen albumi myi viisinkertaista platinaa.
Vuosituhannen vaihteessa Kirka oli mukana suositussa Mestarit-kokoonpanossa yhdessä Pepe Willbergin, Pave Maijasen ja Hectorin kanssa. Hänen viimeinen albuminsa ilmestyi 2005.
Kirka menehtyi vain 56-vuotiaana kotonaan Helsingissä 31. tammikuuta 2007 kello 1.30 aortan repeämään. Kuolemaansa edeltävinä kuukausina Kirka oli tuntenut itsensä hyvin väsyneeksi ja sairaaksi ja kärsinyt joulukuussa rotaviruksesta.
Kirkan oli tarkoitus osallistua keväällä 2007 Tanssii tähtien kanssa -ohjelmaan, mutta hän kuoli juuri ennen kuvausten alkamista.
Kirka levytti laulun vuonna 1983
Kirkan kuolemasta on jo yli 18 vuotta, mutta nyt häneltä on ilmestynyt uusi iskelmäsinkku nimeltä Lady tää on elämää. Kappale näki päivänvalon perjantaina, 22. elokuuta 2025.
Sony Musicin julkaisema kappale on äänitetty päivää ennen uudenvuodenaattoa vuonna 1983. Kirkan laulama kappale jäi julkaisematta ja jäljelle jäi vain lauluraita. Sen irrottamisessa C-kasetilta auttoi tekoäly.
Iltalehti kertoo, että nyt julkaistun kappaleen tuotannosta on vastannut VäinöVäinö-nimellä tunnettu muusikko Väinö Wallenius yhdessä Jouni Aslakin kanssa.
Kappaleen kuvataan hyvin kunnioittavan Kirkan musiikillista perintöä.
KUUNTELE Kirka Lady tää on elämää (säv. Kimmo Salovaara, san, Aappo I. Piippo, sov. Mika Siekkinen) Sony Music 2025:












