T. T. Purontaka.
Pitkän uran tehnyt iskelmäartisti T. T. Purontaka, 64, ottaa ennakkolähdön kohti tulevaa juhlavuottaan julkaisemalla uutta musiikkia kesäksi 2026.
Ensi vuonna Purontaka juhlii mittavaa 50-vuotistaiteilijajuhlavuottaan. Yli 4 000 esiintymistä tehnyt artisti julkaisi nyt uuden kappaleen Saat aurinkoo. Voit kuunnella sinkun tämän artikkelin lopusta.
Kappale huokuu toivoa, lämpöä ja valoa.
”Biisin tunnelmallinen melodia vie kuulijan pimeämmistä hetkistä kohti lämpöä, iloa ja parempaa huomista. Kappale kertoo ihmisten välisestä toivosta, luottamuksesta ja siitä tunteesta, että vaikeidenkin aikojen jälkeen aurinko nousee vielä”, Tapsana tunnettu Purontaka kuvailee.
Tapsan syöpä on pysynyt kurissa
Muusikko sairastui eturauhassyöpään vuonna 2023. Syöpää on hoidettu sekä hormoni- että sädehoidolla.
”Syöpäkontrollit jatkuvat 6 kuukauden välein. Kunto on kohdillaan, päivittäiset lenkkeillyt ja positiivinen mieli ovat tuiki tärkeitä. Ja tietysti musiikki!” Tapsa kertoi Tanssiin.fi:lle keväällä 2026.
Lue myös: T. T. Purontaka: syöpä kurissa – levytti J. Eskelisen kanssa
Musikaalisuus kulkee suvussa

Uudessa kappaleessa kuullaan myös Purontakan omia lapsia.
”Tyttäreni Kiia laulaa kappaleessa stemmoja. Hän on ammatiltaan musiikkipedagogi. Jone-poikani laulaa myös kappaleessa stemmoja, ja valmistuu hänkin juuri musiikkipedagogiksi.”
Kiia Purontaka muistetaan myös Seinäjoen Tangomarkkinoiden laulukilpailusta, missä hän esimerkiksi tänä vuonna eteni Livekarsintaan saakka.
Purontaka kertoo poikansa olevan todellinen moniosaaja studiossa.
”Jone on studiossamme se todellinen moniosaaja”, T.T. hehkuttaa ja myhäilee:
”Omenat eivät ole kauas puusta pudonneet.”
Lue myös: T. T. Purontaka iloitsee Kiia-tyttärensä tangokisailusta: ”Olen yrittänyt isänä tukea ja valmentaa”
Yli 4 000 esiintymistä
T.T. Purontaka teki ensimmäisen soolokeikkansa jo vuonna 1977. Pitkälle uralle on mahtunut lukuisia levytyksiä ja yhteensä 13 albumia.
Matka on kulkenut basson varresta koko Suomen tuntemaksi iskelmäartistiksi. Purontaka soitti Topi Sorsakosken yhtyeen basistina 1990-94. Neljän vuoden kauttaan Sorsakosken yhtyeessä Tapsa on sittemmin pitänyt lavakeikkailun korkeakoulunaan.
Varsinaisen soolouransa Purontaka aloitti vuonna 1994. Hänen ensimmäinen oma hittinsä oli vuonna 1995 levytetty ralli Tähtitaivas, tähtisilmät.
Keväällä 2026 Purontaka solmi keikkamyyntisopimuksen MagnumLive kanssa. Hänen toisena keikkamyyjänään toimii Viihdeverkko.
Laulajan uusi sinkkukappale edustaa perinteistä iskelmää modernilla ja hyväntuulisella otteella.
Katso T. T. Purontaka keikat tästä.
Kuuntele T. T. Purontaka Saat aurinkoo (säv. Marko Lapiolahti, san. Juho Rintarunsala, sov. Marko Lapiolahti) 2026:









