Sinitaivas.
Kesäkuussa Oulussa tanssitaan tärkeän asian puolesta, kun suurten hyväntekeväisyystanssien tuotto ohjataan OYS:n lasten syöpäosaston tukemiseen. Mukana esiintyy myös Sinitaivas-orkesteri, jonka solisti-rumpali Juha-Matti ”Juhis” Ahola kertoo aiheesta koskettavasti.
Lions Club järjestää perjantaina 12. kesäkuuta hyväntekeväisyystanssit Ouluhallin uudessa salissa. Illan tuotot lahjoitetaan kokonaisuudessaan Oulun yliopistollisen sairaalan lasten syöpäosaston hyväksi.
Tapahtumassa esiintyy tanssikansalle tuttu Sinitaivas-orkesteri, ja tanssikansaa viihdyttävät lisäksi DJ Matti Mainion levytanssit sekä DJ Tanja Vähäsarjan karaoke.
Sinitaivaan Juha-Matti Ahola, 42, kertoo Tanssiin.fi:lle, miksi tapahtuma on hänelle henkilökohtaisesti tärkeä.
”Monesti meillä, etenkin länsimaisilla ihmisillä on useita ongelmia elämässämme jotka vaikuttavat päivittäin toimintaamme. Siinä vaiheessa jos esimerkiksi sairastumme vakavasti, meillä on todennäköisesti vain yksi merkittävä ongelma, eli terveys jolloin muut asiat saavat odottaa.”
Kivessyöpä vain 26-vuotiaana
Juhis Aholan sanat eivät synny tyhjästä. Sinitaivaan suosikkisolisti on kokenut syöpään liittyvän pelon myös omakohtaisesti.
Ahola sairastui pahanlaatuiseen kivessyöpään vuonna 2011 vain 26-vuotiaana. Diagnoosi tuli nopeasti, ja hän joutui kiireelliseen leikkaukseen Tampereen yliopistollisessa keskussairaalassa. Onneksi syöpä ei ollut ehtinyt lähettää etäpesäkkeitä, ja Ahola toipui sairaudesta.
Myöhemmin hän joutui jälleen terveyshuolien keskelle, kun hänen kielestään löytyi leukoplakia eli limakalvomuutos, joka voi joissakin tapauksissa kehittyä syöväksi. Muutos löydettiin hammaslääkärikäynnillä, ja se poistettiin laseroperaatiossa.
Lue myös: Sinitaivas-solistin kielestä löytynyt epäilyttävä muutos leikattiin – ”kiitos tsempistä”
Tuolloin Ahola myönsi julkisuudessa, että tilanne huolestutti erityisesti laulajan näkökulmasta.
”Toki laulajana hieman pelottaa”, hän kertoi ennen operaatiota.
”Olen kokenut syöpään liittyvän kuoleman pelon”
juha-matti ahola
Juuri omien kokemustensa vuoksi lasten syöpää sairastavien ja heidän perheidensä tukeminen on hänelle erityisen tärkeä asia.
”Olen itse kokenut konkreettisesti syöpään liittyvän epävarmuuden, hoidot sekä kuoleman pelon. Olen myös menettänyt läheisiäni sekä ystäviäni syövälle. Kun lapsi sairastuu syöpään, on se mielestäni vieläkin epäreilumpaa”, Ahola sanoo Tanssiin.fi:lle.
”Auttaminen on todella tärkeä asia”
Ahola sanoo olleensa vuosien varrella osallisena useissa eri tapahtumissa, joiden avulla pyritään tuomaan edes pientä helpotusta sairastuneiden ihmisten sekä heidän läheistensä arkeen.
”Tämän kaltainen auttaminen on itselleni todella tärkeä asia ja toivon, että väki lähtisi sankoin joukoin mukaan myös tähän projektiin.”
Aholan sanat muistuttavat siitä, että tanssilavojen ilon ja musiikin rinnalla elää myös vahva yhteisöllisyys. Hyväntekeväisyystanssien tavoitteena on kerätä varoja lasten syöpähoitojen ja potilaiden arjen tukemiseksi sekä samalla tarjota osallistujille lämminhenkinen ilta musiikin, tanssin ja yhdessäolon merkeissä.
Tapahtuma on osa Oulu2026-juhlavuotta.
Hyväntekeväisyystanssit Oulussa
Aika: Perjantai 12.6.2026 klo 19.00–00.00
Paikka: Ouluhallin uusi sali, Oulu
Liput: ennakkoon 25 €, ovelta 30 €









