Marko ja Jukka, Portion Boys ja Komiat sekä Tommi Soidinmäki kehottavat suomalaisia nyt tanssimaan.
Suomalainen tanssikesä on saanut tänä vuonna poikkeuksellisen vahvan soundtrackin.
Peräti kolme tanssiyleisölle tuttua nimeä on julkaissut lähes samaan aikaan uuden tanssiaiheisen kappaleen tai musiikkivideon, joissa yhteisenä nimittäjänä ovat kesälavat, yhdessäolo ja tanssin ilo.
Kesäkuussa julkaistut uutuudet osoittavat, että suomalainen tanssikulttuuri elää vahvasti – ja siitä halutaan myös laulaa.
Portion Boys ja Komiat julistavat: Koko Suomi tanssii
Yksi kesän näkyvimmistä tanssijulkaisuista on Portion Boysin ja Komioiden yhteinen Koko Suomi tanssii, jonka virallinen musiikkivideo julkaistiin YouTubessa juhannuksen alla torstaina, 18. kesäkuuta.
Kappale on otettu vauhdilla vastaan, sillä se nousi heti Spotifyn listalla sijalle 7.
Tekijöiden mukaan musiikkivideolla haluttiin tavoittaa mahdollisimman aito vanhan suomalaisen elokuvan tunnelma. Siksi videon introssa, keskiosassa ja lopussa käytettiin aitoa filmikameraa.
Videon kuvauksissa nähtiin mukana useita suomalaisia nuorisoseuroja ja tanssiryhmiä, muun muassa Mallusjoen, Klaukkalan, Hollolan, Jokioisten ja Kosken Tl:n nuorisoseurat sekä Lahden Tanhuujat ja Fyyrkantti.
Musiikkivideon ovat käsikirjoittaneet ja ohjanneet Joni Tuori ja Mikael Forsby.
Jo kappaleen nimi kertoo kaiken olennaisen: tanssi kuuluu kaikille ja koko Suomelle.
Katso Portion Boys & Komiat Koko Suomi tanssii 2026:
Tommi Soidinmäki vie kesälavojen tunnelmaan
Myös tangokuningas ja iskelmälaulaja Tommi Soidinmäki julkaisi uuden kesäisen musiikkivideon kappaleelleen Tanhuttaa.
Soidinmäen mukaan kappale syntyi hänen pitkäaikaisen yhteistyötiiminsä käsissä lähes mittatilaustyönä. Kappaleen ovat säveltäneet Anton Ruusunen, Kalle Löytynoja ja Toivo Hellberg.
”Anton soitti minulle alkuvuodesta ja kertoi, että sinulle olisi nyt mittatilaustyönä syntynyt uusi kesäralli. Kertakuulemalta totesin herroille, että tämä se on”, Soidinmäki kertoo.
Lue myös: Tommi Soidinmäki kertoo Eeva-puolisostaan: ”Se on suuri voimavara parisuhteellekin”
Haitariosuuksista vastaa harmonikkataiteilija Sanna Sällinen, joka tunnetaan muun muassa Reinon Retkue -yhtyeestä.
Tekijöiden mukaan kappaleesta huokuu vanhan suomalaisen kesälavatunnelman nykysoundi. Juuri sitä tunnelmaa myös Teemu Myöhäsen ohjaama musiikkivideo välittää.
Katso Tommi Soidinmäki Tanhuttaa 2026:
Marko ja Jukka muistuttavat, että suomalaiset tanssivat edelleen
Kolmannen tanssitervehdyksen kesään tarjoavat Marko Maunuksela ja Jukka Hallikainen uudella kappaleellaan Kun suomalaiset tanssii.
Pitkän linjan tanssi- ja iskelmäsuosikkien mukaan kappale on kunnianosoitus suomalaiselle tanssikulttuurille.
”Tämähän on vähän kuin jatko-osa meidän hitille Lattia remonttiin. Tässäkin todetaan samalla tavalla se, kuinka suomalaiset, varsinkin juhannuksena, lähtevät tanssimaan piittaamatta siitä, minkä sukupolven edustaja katsoo takaisin peilistä”, kaksikko kertoo.
Lue myös: Marko ja Jukka tanssittavat uudella juhannusbiisillä: ”Saa taapeltaa kuten haluaa”
Markon ja Jukan mukaan juhannus on edelleen vuoden tärkein tanssihetki.
”Jos sitä kerran kesässä, niin juhannuksena!”
Kuuntele Marko ja Jukka Kun suomalaiset tanssii 2026:
Kappaleen sävelsi ja sovitti Tuomo Tiitinen, sanat kirjoitti Tero Hautamäki ja miksauksesta sekä masteroinnista vastasi Riku Metsä-Ketelä. Uutuus noteerattiin myös Kiuruveden Iskelmäviikkojen sävellys- ja sanoituskilpailussa, jossa se sijoittui viiden parhaan joukkoon.
Kaksikko lähettää samalla rohkaisevan viestin kaikille tanssilavoille lähtemistä miettiville.
”Jos vähänkään mietit, että voiko sinne mennä, niin meidän keikoilla ei ole rimaa ollenkaan. Siellä saa ihan jokainen taapeltaa just niin kuin haluaa. Siellä pidetään hauskaa.”
Tanssikesä käy kuumana
Kun samaan aikaan julkaistaan Koko Suomi tanssii, Tanhuttaa ja Kun suomalaiset tanssii, on vaikea olla näkemättä ilmiötä.
Kesän 2026 tanssihitit eivät kerro sydänsuruista tai erosta, vaan tanssilattialle lähtemisestä, yhteisestä ilosta ja suomalaisesta lavakulttuurista.
Ja juuri nyt näyttää siltä, että koko Suomi todella tanssii!











