Topi Sorsakoski ja A. Aallon Mika Maijala kohtasivat miehekkäällä tavalla.
A. Aalto on suorastaan kulttimaineen saanut ikoninen iskelmämusiikkiyhtye, joka tanssittaa niin lavoilla kuin klubeillakin.
Keikkojen ja musiikin sävyttämiin vuosikymmeniin mahtuu myös hauskoja muistoja, joista yksi liittyy legendaariseen Topi Sorsakoskeen – ja miehen omalaatuisen miehekkääseen tapaan tervehtiä…
Ylöjärvellä vuonna 1989 perustettu, alunperin A. Aallon rytmiorkesteri -nimellä tunnettu yhtye sai lentävän lähdön: sen viisi ensimmäistä albumia myi kultalevyyn oikeuttavan määrän. Platinaa tuli Parhaat & live -kokoelmalevystä 1999.
Vuonna 1991 orkesteri oli MTV:n Tulisuudelma-tanssiorkesterikilpailun finaalissa, josta saivat palkkioksi levytyssopimuksen. Vuoden 1992 Syksyn Sävelessä yhtye oli kolmas. Vuonna 1998 A. Aallon Rytmiorkesteri toimi MTV3-kanavan Iskelmäprinssi-ohjelman vakio-orkesterina.
Lue myös: A. Aalto taas tien päälle: ”Harmaata pukkaa jo joka ukolla”
”Tunnen miehekkään kouraisun…”
Yhä edelleenkin orkesteri keikkailee ja viihdyttää kansaa.
Alkuperäiskokoonpanossa olivat Mika Maijala, Jouko Maijala, Vesa Järvensivu, Jukka Tuominen ja Arto Niemi. Heistä edelleen ovat mukana veljekset Mika ja Jouko sekä Vesa. Lisäksi orkesterissa nyt musisoivat Vesan veli Timo Järvensivu ja Mikko Kaski.
A. Aalto esiintyi lokakuussa 2025 Ähtärissä perinteisessä Topi Sorsakoski -teemaillassa. Ilta nosti esiin paljon muistoja niin edesmenneestä Topista (27.10.1952–13.8.2011) kuin A. Aallon uran alkupäästä.
Kitaristi Mika Maijala muisteli Facebook-päivityksessään eritoten Topin ronskin tuntoista tervehdystapaa.
”Pitkän huiskea hahmo stetson silmillä hoippuu minua kohti tiiviissä väkijoukossa Pirkkahallin käytävällä. Vasta lähietäisyydeltä tunnistan miehen, josta ei voi erehtyä. Sorsakosken Topihan se siinä”, Mika kirjoitti.
”Topin tapa joskus tervehtiä tuttuja…”
mika maijala taustoittaa
”Virne kasvoilla ja käsi ojossa tervehdyksen merkiksi hän lähestyy minua. Minä myös valmiina paiskaamaan kättä mestarille. Viime hetkellä kädet eivät kohtaakkaan, vaan tunnen miehekkään kouraisun palleissani.”
Mika otti opikseen.
”Tämä oli Topin tapa joskus tervehtiä tuttuja. Tälle kertaa kohde olin minä. Myöhemmin osasin varautua Topin lähestyessä suojaamalla sukukalleudet toisella kädellä.”
A. Aalto julkaisi keikkasuosikin singlenä
A. Aalto uudelleenjulkaisi lokakuun lopulla Nää on niitä hetkii -singlen. Se on peräisin A.Aallon Rytmiorkesterin viimeisimmältä Ja maailma soi -albumilta (2017).
”Radiojakelun lisäksi kappale julkaistaan nyt myös tunnetuimmilla suoratoistopalvelualustoilla ensimmäistä kertaa. Keikkasettissä Nää on niitä hetkii -kappale on kulkenut mukana jo pidempään ja noussut yhdeksi liveyleisön suosikeista”, yhtye kertoo.
”A.Aallon Rytmiorkesteri tekee nostalgiabuumin myötä uutta nousua ja tästä syystä kappaleen julkaisu digitaalisena singlenä on nyt tullut ajankohtaiseksi.”
”Muutamia keikkoja on luvassa heti alkutalvesta”
mika maijala lupaa
Kitaristi-Mikan mukaan biisi on kerännyt jo suuren määrän kuunteluita suoratoistopalvelussa.
”Kiitos siitä kuuluu teille. Muutamia keikkoja on luvassa heti alkutalvesta, siihen asti kuunnellaan suoratoistoa ja suunnitellaan uusia julkaisuja.”
Katso A. Aallon keikat tästä.











