Arja Havakka.
Arja Havakka täyttää torstaina (3. lokakuuta) täydet 80 vuotta.
Lokki-klassikkokappaleestaan tunnettu Arja nauttii eläkeläisen elämästään Keminmaalla. Hän keikkailee yhä silloin tällöin, mutta muutoin aika kuluu vapaaehtoistöissä Keminmaan Eläkeläisliitossa sekä rakkaan maalausharrastuksen parissa.
Lahdessa syntynyt iskelmämuusikko on elänyt ja vaikuttanut Lapin maakunnassa vuodesta 1967 lähtien.
Havakka on elänyt vaiherikkaan ja värikkään elämän. Arja oli vain 7-vuotias, kun hänen äitinsä menehtyi 38-vuotiaana syöpään. Arja jäi orvoksi, sillä isäänsä hän ei ollut koskaan tavannut.
Lapsuus oli haasteellinen, mutta musikaalinen Arja tykkäsi esiintyä niin teatterissa kuin lavoillakin. 16-vuotiaana Havakka alkoi toimia iltanäyttelijänä Lappeenrannan kaupunginteatterissa. Hän esiintyi usein rooleissa, joissa tarvittiin hyvää lauluääntä.
Lue myös: Arja ”Lokki” Havakan värikäs elämä: Ensilevytys 50-vuotiaana teki tähden, auttaa nyt vanhuksia

Aloitti keikkailun 1960-luvun lopulla
Arja aloitti 1960-luvun lopulla esiintymisen ja laulamisen Tommi Lainkarin yhtyeessä Lapissa ja päättyi sitten 1970-luvulla soittamaan levyjä Lapin Portti -ravintolaan Rovaniemellä.
Keikkaelämä iskelmä- ja tanssimusiikin parissa kutsui kuitenkin, ja vuodesta 1975 lähtien 28 vuoden ajan Arja Havakalla oli oma yhtye, jonka kanssa hän kiersi eri puolilla Suomea. Havakka soitti itse bassoa.
Liki 30 vuoden ajan Havakka kiersi ravintoloita, mutta ei julkaissut levyä. Kaikki muuttui 1994 Havakan ollessa 50-vuotias. Ilmestyi Lokki-valssi.

”Laula Lokki se Havakka”
Keikkaillessaan Saariselällä Arja Havakan juttusille tuli muuan ravintolatyöntekijä ja tiedusteli, osaako tämä linnusta kertovaa laulua. Havakka sanoi tietävänsä montakin lintulaulua, mutta pyysi tarjoilijaa tuomaan oman suosikkinsa.
Lokki-valssin nuotit odottivat nuottitelineellä seuraavana päivänä.
”Jäjitimme sanat siihen kappaleeseen, ja siitä alkoi pyöritys. Lokkia on laulettu sitten kahdeksankin kertaa yhden illan aikana. Kerran yksi hilpeä veikko tuli bändin eteen ja sanoi sopertaen, että ”laula Lokki se Havakka”, Arja nauraa.
Kappale on alun perin sata vuotta vanha venäläinen kansansävelmä, mihin opetusneuvos Antti Henttonen oli tehnyt suomenkieliset sanat. Valssin oli levyttänyt moni ennen Havakkaa, mutta vasta hänen tulkinnastaan tuli hitti.
”Niillä Lokki-valssin ansioilla ostin ensimmäisen oman asuntoni.”
Lue myös: Arja Havakka sai Juha ja Ilkka Vainio -palkinnon – yllätti rokilla lavalla
Vuonna 1994 Audiovox-levy-yhtiö osti Havakan Lokki-valssista tekemän omakustannenauhan. Ilkka Vainio oli yhtiössä tuottajana, ja siitä alkoi heidän pitkä yhteistyönsä – ja valtava pyöritys.
Havakan yhtye lähti levy-yhtiön kiertueelle ja esiintyi parhaimmillaan 33 kertaa kuukaudessa eri tansseissa ja tapahtumissa.
Vaikka Lokki onkin Havakan uran tärkein kappale, hänen laulunsa eivät ole vain valsseja ja iskelmiä, vaan joukossa on myös muutamia amerikkalaisia vanhoja rock-kappaleita, kuten Johnny B. Goode ja King Creole.
Arja onkin itse sanonut pitävänsä Elviksen, Johnny Cashin ja niin sanottujen mustien laulajien musiikista.
Lue myös: Mikä meininki! Arja Havakka laittoi Leif Lindemanin ihan sekaisin – katso video
Ikisinkku Arja sanoo kokeneensa rakkautta
Arja on perheetön.
”Näin keikkaelämässä bändin jäsenenä, miten rikkonaista ja vaikeaakin monella muusikolla perhe-elämän arki oli ja on. Siksi päätin tyytyä sinkkuuteen”, Arja perusteli taannoin.
”Olen saanut kyllä elämässäni kokea rakkautta, ei elämäni ole ollut rakkaudetonta. Eikä minulla ole vaikeaa olla yksin, kun tietää, että kavereita tarvittaessa on.”
Lue myös: Arja Havakka elää yksin – avautuu Hymyssä: ”Olen kyllä saanut kokea rakkautta”
Arjan hersyvä huumori tunnetaan.
”Sitten 90-vuotiaana palvelutalossa voin pyytää Vihtoria keinuttamaan kiikustuolia”, hän nauraa.
”Ennen oli sileä naama ja vekkihame, nyt on toisinpäin.”
Vuonna 2006 Havakka sai valtion täyden taiteilijaeläkkeen.
Kirja ja levy
80-vuotisjuhlavuoden kunniaksi Arjasta ilmestyy myös omaelämäkerta nimeltä Arja Havakka – Suuri tuntematon.
Stella Vuoman kirjoittama teos ilmestyy ilmestyy 15. lokakuuta.
Kirja kertoo lahjakkaan ja monipuolisen tulkitsijan vaiheista aina lapsuudesta 80-vuotispäivän kynnykselle saakka. Tarinaa täydentävät ystävien ja yhteistyökumppanien muistelukset.
”Sydämellistä ja hersyvää persoonaa on myös helppo lähestyä. Hänet tietävät kaikki, mutta harva tuntee. Millainen ihminen ja taiteilija hän syvimmiltään on?” kirjassa kysytään.
Julkaisipa kahdeksankymppinen laulaja uutta musiikkiakin syyskuussa.
Tuttu Tiikerihai-kappale soi Arjan ja Ilkka Marttalan duettolevytyksenä.









