Dimitri Keiski.
Dimitri Keiski varoittaa fanejaan verkko- ja somehuijauksista.
Supersuositun Keiski & ENO –orkesterin tähti julkaisi suorasanaisen somevideon, missä hän kehotti kaikkia seuraajiaan äärimmäiseen varovaisuuteen.
Verkko- ja somehuijaukset ovat viime vuosina levinneet vauhdilla myös tanssi- ja iskelmäkentälle. Ilmiö on tuttu, mutta sen mittakaava kasvaa koko ajan. Kuten Tanssiin.fi:kin on useaan otteeseen kertonut, yhä useampi iskelmä- ja tanssiartisti on joutunut viime vuosina ikävän huijauksen kohteeksi: tähtien väärennettyjä sometilejä ja profiileja ilmestyy kuin sieniä sateella Facebookiin ja Instagramiin.
Iskelmätähdet kuten Anne Mattila, Saija Tuupanen, Leif Lindeman, Kyösti Mäkimattila ja Marion Rung ovat varoitelleet väärennetyistä someprofiileista jo pitkään. Hävyttömät huijarit tekeytyvät laulajaksi ja voittavat uhrinsa luottamuksen, kunnes pyytävät rahaa.
Myös ohjelmatoimistot ovat joutuneet varoittamaan suoraan yleisöä: yksikään artisti ei pyydä rahaa faneiltaan missään tilanteessa.
Vastikään Tanssiin.fi uutisoi, kuinka rikolliset ovat ottaneet uuden askeleen. Nyt ei enää esiinnytä pelkästään artistina, vaan jopa ohjelmatoimiston edustajana eli keikkamyyjänä: Uusi huijaus: “tapaaminen Heidi Pakarisen kanssa” sovittiin ohjelmatoimiston nimissä – savolaismies lankesi
”En pyydä keneltäkään rahaa”
Dimitri sanoo saaneensa paljon viestejä feikkitileistä.
”Olen tietoinen niistä. Olen tehnyt kaikista ilmoituksen, mutta valitettavasti todella pieni osa niistä menee läpi”, tähtimuusikko harmittelee Facebookin omistavan Metan saamattomuutta.
”Minulla ei ole mitään vip-klubeja tai sivuja, jotka pyytävät rahaa. En pyydä keneltäkään rahaa. En laita kenellekään viestejä – korkeintaan vastaan johonkin lyhyesti.”
Dimitri kehottaa valppauteen.
”Olkaa varovaisia. Minulla on vain yksi Facebook-tili ja yksi Instagram-tili ja yksi Tikotok-tili. Kaikki muut ovat feikkejä.”
Laulaja sanoo, että hänen kanssaan voi tulla aina juttelemaan, vaikkapa kaupassa.
”Sitä ei tarvi varoa, ei ollenkaan. Mutta muistakaa: ne jotka laittelevat viestejä minun nimissäni, ne ovat feikkejä. Älkää vastatko niihin!”
Lue myös: Törkeyden huippu! Kari Vepsän feikkiprofiili pyysi anteeksi ”tukevaa humalaa ja härskejä viestejä”
Katso video:
Facebookissa paljon huijareiden ”uutissivuja”
Someen – etenkin Facebookiin – on pesiytynyt myös uusi ilmiö.
Tanssiin.fi on kehottanut välttämään Facebookin ”uutissivustoina” esiintyviä huijaussivustoja, kuten Päivän uutiset.
Näiden sivujen tarkoitus on huijata ihmisiä klikkaamaan linkkiä, jolloin tiedot kalastellaan ja levitetään haittaohjelmia. Sivustot kopioivat ja varastavat Tanssiin.fi:n, iltapäivälehtien ja muiden oikeiden medioiden juttuja ja kuvia. Sivuten tekijät ja ylläpito johtavat sylttytehtaille kuten Armeniaaan, Vietnamiin ja Thaimaahan.
Huijaus perustuu muilta sivuilta kopioituun, tai tekoälyllä tehtyyn kuvaan, houkuttelevaan tekstiin ja jatkokertomuslinkkiin. Kun klikkaat, tietosi kalastellaan rikollisiin tarkoituksiin. Huijaussivustoilla levitetään myös haittaohjelmia tietokoneisiin ja mobiililaitteisiin.
Tällaisia Facebook-huijaussivuja ovat muun muassa Päivän Uutiset, Viihdeyhteisö, Julkkisuutiset, Iloista päivää, Hauska Hetki, Kaikesta, Epätavallisia uutisia, Upeita tarinoita, Finnish Outlook, Mielenkiintoisten uutisten maailma, Mielenkiintoista tietää, Tähtiuutiset, Beauty of Finland, Ihmisten tarinoita, Ole onnellinen, Viihde Tori, Tietoja julkkiksista, Isoäidin reseptit, Suomen Syke, Nopeita ja helppoja reseptejä, Kaikesta kaikkea, Uutiset Ja Viihde, Maailman keittiö, Nopeat uutiset, PopCorn Suomi, Tietoja julkkiksista.
Lue myös: Simo Silmu sormi pystyssä: ”Emme kerää tai kerjää rakkautta tai rahaa”
Näin vältät vaarat
Tietoturva-alan asiantuntija listaa varoitusmerkit ja ohjeet:
- ÄLÄ koskaan suostu pyyntöön, jos laulaja tai orkesteri pyytää some-viestien kautta rahaa. Artistit eivät pyydä tavallisilta ihmisiltä tai some-seurajiltaan rahaa.
- ÄLÄ koskaan anna tuntemattomalle pankkitilisi tai luottokorttisi tietoja – ei, vaikka pyytäjä olisi fanittamasi ”suosikkiartisti”. Kyse on väärennetystä henkilöllisyydestä. Jos olet joutunut tällaisen uhriksi ja menettänyt rahasi, voit tehdä poliisille rikosilmoituksen
- ÄLÄ ala seurata valetilejä – jos oma suosikkisi yhtäkkiä lähettää uuden kaveripyynnön, älä mene lankaan
- ÄLÄ viestittele valetilien kanssa, älä tykkää, älä seuraa, älä kommentoi
- ILMIANNA väärennetyt tilit ja profiilit Metalle eli Facebookille ja Instagramille










