Haastattelu
Kihlat Kanarialla! Rosa Narmala ja Juha-rakas avautuvat yllätyskosinnasta – katso kuvat ja videot
Rosa Narmala julkaisi kihlauksen kunniaksi uuden rakkaussinkunkin. Katso romanttiset kuvat Kanarian kihlajaisjuhlista!

Rosa Narmala viettää uuttavuotta Kanariansaarten lämmössä – ja uuniuore kihlasomurs nimettömässään.
Kesän 2023 tangofinalisti ja Meritangojen suosikki meni kihloihin miesystävänsä Juha Rauhakylän kanssa Gran Canarian saaren pääkaupungissa Las Palmasissa.
Rakastavaiset viettivät kihlajaisjuhlaa Kanarian lämmössä sunnuntaina, uudenvuodenaattona 31.12.23, mutta varsinainen kosinta tapahtui jo aiemmin syksyllä.
”Juha kosi minua kotisohvalla jo lokakuussa”
Onnellinen kihlapari kertoo Tanssiin.fi:lle, että kosinta toteutui oman kodin olohuoneessa.
”Juha kosi minua yllättäen kotisohvalla 22. lokakuuta”, Rosa selventää.
”Minä ja kaikki muut olivat odottaneet kosintaa pitkään. Kävimme teettämässä sormukset Aito-kultasepänliikkeessä Turussa. Saimme valmiit sormukset vähän aikaa sitten, ja uudenvuoden aattona paljastimme kihlauksemme.”
Naimisiin ei kiirettä
Rosa ja Juha sanovat, että alttarille ei vielä ole kiirettä.
”Häitä saa vielä odotella…” he nauravat.
Rosa julkaisi kihlauksen kunniaksi uutta rakkausmusiikkia uuden vuoden ensimmäisenä päivänä. Sanoittajamestari Sinikka Svärd löysi pöytälaatikostaan tekstin, jonka ajatteli sopivan Rosalle täydellisesti.
”Kappale äänitettiin jo vuonna 2022, ja se jäi odottelemaan sopivaa hetkeä. Sopiva julkaisuhetki löytyi nyt!”
Elämänpuu-kappale kertoo uudelleen rakastumisesta ja vanhojen suhteiden muistojen haalenemisesta. Sen on säveltänyt Esa Nieminen ja sovittanut Pertti Jalonen.
Rosa ja Juha rakastuivat tangoilla
Rosa ja Juha ovat seurustelleet vuodesta 2019. Rakkaus iski tangoilla.
”Meillä on tosi omituinen tarina. Kaveruus, joka muuttui ystävyydeksi, joka kypsyi välittämisen kautta rakkaudeksi”, Rosa on kuvaillut.
Lue myös: Rosa Narmala löysi elämänsä miehen tangoilta – rakkaus laihdutti 60 kiloa
Raisiolainen Rosa työskentelee siviilissä hammashoitajana ja Juha on pöytyäläinen taksiyrittäjä.
Kesällä 2019 Rosa kisaili Seinäjoen Tangomarkkinoilla ja Juha toimi hänen kuskinaan. Lempi alkoi leiskua automatkoilla.
Kaiken lisäksi Rosa auttoi Juhaa laihtumaan 60 kiloa.
Lue myös: Rosa Narmala rakastui tangokuskiinsa Juhaan – sinkkujuhlissa itkettiin ja iloittiin
Rosalla on kaksi lasta aiemmasta suhteestaan ja arki pyörii vuoroviikoin, Juha taas ajaa koulukyytejä Pöytyän suunnalla. Rosan koko nimi on Salmi-Narmala, mutta artistina hän käyttää vain Narmala-sukunimeään.
Tanssilavoja Rosa kiertää Satelliittitaivas-orkesterinsa kanssa.
KATSO kihlajaisvideo 31.12.23: