
Tänä vuonna Tangomarkkinoilla voidaan kokea historiallisia hetkiä, sillä sekä hallitsevan tangokuningattaren että tangokuninkaan sisarukset ovat havittelemassa tangokruunua.
Seinäjoella saatetaan heinäkuussa nähdä melkoinen tunnelataus, jos Pirita Niemenman isosisko Satu Niemenmaa ja Johannes Vatjuksen pikkuveli Elias Vatjus etenevät laulukilpailun finaaliin asti.
Sadulla ja Eliaksella on toki vielä pitkä matka kuljettavanaan, sillä he ovat nyt vasta sadan parhaan laulajan joukossa. Yleisöäänestys on parhaillaan käynnissä.
Yleisö äänestää näistä sadasta nimestä jatkoon 4 nais- ja 4 mieskilpailijaa ja samoin raati valitsee 4 nais- ja 4 mieskilpailijaa. Jatkoon päässeet 16 kilpailijaa ilmoitetaan tiistaina 29.4.2022. Äänestämään pääsee tässä (klikkaa).
Elias Vatjus on intohimoinen muusikko
Elias Vatjus kertoo, että hänelle musiikki on suorastaan intohimo.
”Siinä pääsee välittämään fiiliksiä, joita itse kokee ja saa musiikista. Hyvän pohjan soittamiseen sain jo pienenä poikana pianotunneilta ja kotona on aina soiteltu ja lauleltu”, Pohjois-Pohjanmaalla varttunut Elias kuvailee.
”Biisin teon aloitin, kun olin 13-vuotias. Takana on muutamia bändejä, joissa olen soittanut.”
Elias asuu tätä nykyä Limingassa.
KATSO Elias Vatjuksen ehdokasvideo ja tulkinta Hurmio-tangosta:
Johannes: ”Eliaksen tangokisailu on mahtava juttu”
Tangokuningas 2019 Johannes Vatjus, 41, sanoo Tanssiin.fi:n haastattelussa olevansa veljensä tangotiestä iloinen ja ylpeä.
”On ihan mahtava juttu. Miten paljon yhteisiä musiikkihetkiä meillä onkaan! Eliaksen treenikämpällä on musisoitu usein ja silloin kun valmistuin itse tangokisoihin, kävin siellä treenaamassa”, Johannes sanoo.
”Elias on musiikin mestari. Hän tekee musiikkia, säveltää ja sanoittaa biisejä ja on erittäin monipuolinen muusikko. Elias soittaa useita instrumentteja ja on tehnyt niin klassista kuin kevyttäkin musiikkia.”
”Monipuolisuus on hyve” –Johannes Vatjus huomauttaa
Johannes huomauttaa, että juuri monipuolisuus on tänä päivänä hyve ja sitä Tangomarkkinoillakin korostetaan.
”Ettei jäisi yhteen genreen. On enemmän mahdollisuuksia tulevaisuuteen.”
Lue myös: Johannes Vatjus tavoittelee iskelmäsinkullaan laajempaa kuulijakuntaa – kuuntele esikoislevytys
”Esiinnyimme pieninä poikina aina kotona”
Johannes nauraa, että hänellä on Eliaksesta valtavasti hyviä, musikaalisia muistoja.
”Meillä oli tietysti yhteinen lapsuus ja olemme edelleen tosi läheisiä. Lapsena pyörimme tiiviisti samoissa kaveriporukoissa, Elias oli aina messissä. Meitä on kotona aina kannustettu esiintymään ja kun tuli vieraita, vanhemmat patistelivat meitä poikia soittamaan ja laulamaan. Niinpä me musisoitiin ja tehtiin mitä ihmeellisempiä esityksiä, joita sitten kuvattiin videollekin.”
”Elias oli lapsena oikea koomikko”
Tangokuningas paljastaa, että pikkuveli on huumorin ystävä.
”Voi sitä pelleilyn määrää! Elias oli oikea koomikko lapsena, hänellä oli paljon hahmoja, joita esitti, ja niitä porukalla naurettiin. Meillä oli mahtava lapsuus ja nuoruus. Voisi vaikka kirjan kirjoittaa niistä kaikista kujeista, mitä kossina on tehty… mutta jääköön vielä salaisuudeksi!”
Lue myös: Johannes Vatjusta juhlittiin Haapavedellä – katso video kansanjuhlasta
KATSO ja kuuntele Elias Vatjus ja Lapin kesä:
Johannes toivottaa Eliakselle lämpimästi tsemppiä tangokisaan.
”On mukava lähteä seuraamaan, mihin veljen tien vie. Nyt on tangoilla paljon hyviä ehdokkaita. Ja onhan tässä odotettu monta vuotta, että päästään viimeinkin kruunaamaan uudet kuninkaalliset”, Johannes huokaa.
”Olen tangokilpailijoiden tukena”
”Olen mielelläni uusien kilpailijoiden tukena. Saa ottaa yhteyttä ja autan kyllä kaikessa, missä vain kykenen.”
Lue myös: Johannes Vatjus vaihtaa tanssilavat oopperanäyttämölle – pääsi Kansallisoopperan harjoittelijaksi
Johannes Vatjus laulaa nykyisin Suomen Kansallisoopperassa. Haastattelun aikana hän ajoi juuri kotikunnastaan Haapavedeltä kohti Helsinkiä, missä hänellä on illalla (tiistai 22.3.) Salome-oopperan näytös.
”Minulla oli muutama vapaapäivä, jotka sain viettää perheeni parissa. Viikot menevät muutoin Helsingissä töiden merkeissä.”
Mitä Johannes Vatjuksen elämään muuta kuuluu? Aikooko hän palata tanssilavoille? Tanssiin.fi julkaisee Johanneksen laajemman haastattelun keskiviikkona 23.3.22.










