
Mervi Kovero, 45, on kokenut tunteikkaan heinäkuun.
Tangoprinsessakin tunnettu laulaja kisasi Kiuruveden Iskelmäviikon IskelmäMestarit-finaalissa, mutta putosi yllättäen finaalin karsinnassa.
Karsiutuminen otti henkisesti koville.
”Tällä hetkellä olo on hyvin pettynyt ja todella harmi etten saanut laulaa enää”, Mervi sanoitti pettymystään.
”Mitäs nyt sitten? Kysyn itseltäni, koska olo on jotenkin tyhjä. Jostain syystä olen määrittänyt tekemistäni kilpailujen kautta, ihan kuin se olisi ainoa vaihtoehto voida esiintyä ja laulaa, en tiedä miksi.”
”En olisi valmis luovuttamaan…”
Mervi tunnusti jopa miettineensä lopettamista.
”Annan nyt ajan hetken kulua ja muutan ajatustani ja suuntaa, kuka minä olen laulajana ja minne haluan tämän suunnan viedä. En olisi millään valmis vielä luovuttamaan, koska rakastan tätä hommaa… mutta myönnän, tämäkin on mielessä, onko minulle tilaa tehdä tätä työtä, haluan kuitenkin luottaa ja uskoa, että on.”
Lue myös: Mervi Kovero kisaa IskelmäMestarit-voitosta – nämä laulajat selvisivät Kiuruvedelle
Mervi Kovero: ”Vastasin kyllä”
Laulukisapettymys vaihtui kuitenkin tänä viikonloppuna romanttiseen onneen.
”Minua kosittiin ja vastasin kyllä”, Mervi päivitti sunnuntaina 27. heinäkuuta ja julkaisi lemmekkään yhteiskuvan Osmo-miehensä kanssa.
Mervi on asunut Seinäjoella, mutta on sanonut kokevansa itsensä savolaiseksi. Hänen perhemökkinsä sijaitsee Kiuruvedellä, mutta viimeksi kuluneet vuodet Mervi on asunut lastensa kanssa pääkaupunkiseudulla.
Tangoprinsessa työskentelee K-Citymarket Eastonin osastopäällikkönä. Mervi on kolminkertainen tangofinalisti vuosilta 2013, 2014 ja 2019.
Lue myös: Tangoprinsessa Mervi Kovero meni salaa naimisiin – katso kuva sormustuksesta
Tanssilavakeikkoja hän on tehnyt 15 vuoden ajan ympäri Suomen.
Mervi avioitui vuonna 2019, mutta liitto ei kestänyt. Mervillä on kaksi lasta aiemmasta suhteestaan.