
Matti ja Teppo ovat julkaisseet pääsiäisen ratoksi uutta musiikkia. Supersuosittu veljesduo läväytti julki jälleen kaksi sinkkulohkaisua tulevalta levyltään.
Kappaleet ovat nimeltään Ollaan kuin ennen sekä Mikä on mun kohtalo. Täysin tuore Matti ja Teppo -pitkäsoitto ilmestyy vapun alla. Levyn kaikki kymmenen laulua ovat Matti Ruohosen säveltämiä.
”Albumi on tarkoitus julkaista huhtikuun viimeisellä viikolla”, Teppo Ruohonen vahvisti Tanssiin.fi:n haastattelussa maaliskuun lopulla.
Jo helmikuun puolella päivänvalon näki kaksi uutta Matti ja Teppo -sinkkua: Nyt on se hetki ja Kato vaan.
Ne otettiin ilolla vastaan ja kappaleet saivat paljon hyvää vastakaikua suomalaisissa musiikin ystävissä.
Näistä sinkuista Kato vaan on kerännyt suosiota digikanavissa eikä ihme: tarttuvassa biisissä on tunnistettava mattijateppomainen soundi ja iskevä kertosäe.
Lue myös: Odotus ohi! Matti ja Teppo innoissaan: julkaisivat kaksi upouutta kappaletta – kuuntele
Ollaan kuin ennen -sinkku tarttuu mieleen
Hittiä pukkaa myös nyt julkaistussa Ollaan kuin ennen -kappaleessa. Biisissä on potentiaalia kestohitiksi. Iloisen popahtava melodia tarttuu ja jää mieleen, nostalgishenkiset sanat ovat sopivan siirappiset ja iskelmälliset – ja koko kappaleessa on vanhojen italoiskelmien kultaista hohdetta.
Voit kuunnella kappaleen aivan tämän artikkelin alusta.
Kipaletta on ehditty kehua jo pitkin poikin sosiaalisessa mediassa kerrassaan ”ihanaksi” ja ”täysosumaksi”.
”Kun laitan soimaan, laulun jota sillon kuunneltiin.
Mä vähän aikaa saan, elää ne hetket uudestaan.
Se tuo voimaa, jaksan jälleen uuteen huomiseen.
Ne sävelet lohdun suo, näin pääsen takaisin sun luo
Ja ollaan kuin ennen, kuin ennen…”
Ollaan kuin ennen -sinkun on säveltänyt tietysti Matti Ruohonen, sanoituksesta vastaa veljenpoika Santeri Ruohonen, 37.
Teppo ja Varpu Ruohosella on kolme lasta, kaksi poikaa ja yksi tytär. Pojat ovat suuntautuneet vahvasti musiikkiin: he ovat soittaneet yhteisissä bändeissä Turussa ja Oskari Ruohonen, 34, kisasi UMK-finaalissakin 2021 artistinimellään Oskr. Oskari on tuottanut uudet Matti ja Teppo -sinkut.
Santeri Ruohonen taas on kunnostautunut sanoittajana. Hän myös soittaa Yournalist-yhtyeessä.
FACEBOOK-päivityksessä 2016 Santeri Ruohonen (vas.) poseeraa Pekka Ruuskan ja veljensä Oskari Ruohosen (oik.) kanssa:
Tepon Santeri-poika hakattiin teholle grillijonossa
Moni saattaa muistaa Santerin traagisesta yhteydestä, sillä nuorukainen pahoinpideltiin raa’asti grillijonossa keväällä 2011. Santeri oli työskennellyt yöaikaan isänsä ja setänsä studiolla Turun ytimessä ja lähtenyt läheiselle grillille ostamaan kebabia, kun hänen kimppuunsa käytiin yllättäen.
”Hän sanoo, ettei itse muista tapahtumasta mitään. Joku oli vain tullut ja hakannut päätä asvalttiin monta kertaa”, järkyttynyt Teppo kuvaili tuoreeltaan vuonna 2011.
Poika sai pahoinpitelyssä vakavia vammoja päänsä alueelle. Santeria hoidettiin teho-osastolla useita päiviä. Pahoinpitely ei kuitenkaan jättänyt pysyviä vammoja.
”Pelaan lapsenlapsieni kanssa jalkapalloa” –Teppo Ruohonen
Teppo ja Varpu Ruohonen ovat olleet yhdessä 45 vuotta. He rakastuivat vuonna 1977 ja menivät naimisiin 1978. Varpu on Teppoa yhdeksän vuotta nuorempi, mutta ikäero ei ole koskaan heitä haitannut. Lapsenlapsia on siunaantunut kolme, kaikki ovat poikia.
”Olen heille pappa ja pelaamme yhdessä jalkapalloa. Koska olen itse pelannut koko ikäni, on kiva näyttää heille miten se peli kuuluisi hoitaa”, Teppo on nauranut.
Lue myös: Vauhti kiihtyy! Matti ja Teppo saavat kunnian huipentaa Emma Gaalan
Matinkin poika on perinyt musikaalisen lahjakkuuden
Matti Ruohosella, 72, ja hänen Anne-vaimollaan on kaksi lasta, tytär ja poika. Poika Toni Ruohonen on myös musiikkimiehiä ja menestynyt laulajana. Lapsenlapsia on siunaantunut neljä. Naimisissa Matti ja Anne ovat olleet yli 48 vuotta.
”Vaimot ovat hoitaneet kodin ja lapsetkin. He ovat olleet korvaamattomia. Aina on yöleivät valmiina keittiössä, kun tulemme keikoilta kotiin. Me olemme tuoneet musiikilla elannon ja leivän pöytään, mutta vaimot ovat tehneet ne leivät.”
Lue myös: Matti ja Teppo menettivät Seppo-veljensä vatsasyövälle – surevat IS:ssä: ”On tässä itketty”
KUUNTELE Matti ja Teppo -sinkku Mikä on mun kohtalo (san. Matti Ruohonen, san. Veli-Pekka Lehto) 2022:
Matti ja Teppo palasivat keikoille
Veljekset fiilistelivät Tanssiin.fi:n tuoreessa haastattelussa myös keikkailun alkamista. Yli kolmeksi vuodeksi venähtänyt keikkatauko päättyi Viking Grace -laivalla viime viikolla.
”Ensimmäisillä keikoilla huhtikuun aikana haetaan tuntumaa ja lanseerataan uusia
biisejä sisään”, Teppo kuvaa.
Kesällä turkulaistähdillä on liki 40 keikkaa isoimmilla festareilla ja lavoilla. Matin ja Tepon keikkayhtyeenä jatkaa tuttu Horizone.